Mobilne systemy e-pieniądza: Serwis bankowy zaszyty w telefonie

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbs.2009.05.foto.44.a.150xCoraz większego znaczenia nabierają płatności mobilne dokonywane przy pomocy telefonu komórkowego lub/i różnych form komputerów przenośnych podłączonych do sieci. Dostawcy usług GSM wyposażyli już ogromną część społeczeństwa w... osobiste terminale - telefony komórkowe.

Istnieją co najmniej dwie wersje tych płatności, funkcjonujące zresztą już w Polsce. W jednej z nich telefon komórkowy służy tylko jako medium transmisyjne, do którego wprowadzamy numer karty kredytowej. W drugiej, firma dostarczająca usługi telefonii komórkowej tworzy własny system płatności, co oznacza że jest ona w stanie generować na rynku pieniądz elektroniczny. Możliwe są jednak rozwiązania wspólne, w których telekomy dostarczają usługi sieciowe, a banki – rozliczeniowe i finansowe.

Bank w komórce

Telefon komórkowy jest urządzeniem uniwersalnym, posiada cechy wielu istniejących instrumentów płatniczych, integrując je w jeden multifunkcyjny terminal. Telefon może spełniać funkcje karty płatniczej (debetowej/kredytowej) poprzez zapisanie odpowiedniej aplikacji w pamięci karty SIM (będącej mikroprocesorem podobnym do tego, jaki znajduje się w elektronicznej karcie płatniczej). Na karcie SIM może być zapisana także aplikacja elektronicznej portmonetki, czyniąc z telefonu komórkowego nośnik PE. Wreszcie telefon jest także terminalem podobnym do terminala POS dzięki któremu możliwe są transakcje za pomocą kart płatniczych i ich autoryzacja poprzez przesłanie odpowiednich informacji do centrum rozliczeniowego.

Zdaniem ekspertów dzięki upowszechnieniu telefonii komórkowej, niskim kosztom oraz łatwości nadania „elektronicznej tożsamości” można spodziewać się przełomu w rozwoju gospodarki elektronicznej. Telefon komórkowy będzie używany do komunikacji z instytucjami (urząd skarbowy, urząd miasta etc.) i dużymi firmami (banki, operatorzy telewizji kablowej etc.). Podpisywanie tą metodą dokumentów, takich jak: deklaracje podatkowe, umowy ubezpieczeniowe, a nawet głosowanie w wyborach; pozwoli ograniczyć do minimum wizyty w urzędach.

Komórka może również pełnić funkcję uniwersalnego tokenu w bankowości elektronicznej, uwierzytelniającego dostęp do informatycznych rejestrów państwowych (KRS, księgi wieczyste etc.) oraz serwisów aukcyjnych.

Przelewy, oferty, transakcje

Na dorocznym Światowym Kongresie Telefonii Komórkowej Stowarzyszenia GSMA (GSMA Mobile World Congress 2009) organizacja Visa Europe zaprezentowała szereg nowatorskich rozwiązań płatniczych. Przedstawione zostały rozwiązania pokazujące, jak najnowsze innowacje w dziedzinie płatności z wykorzystaniem telefonów komórkowych wpływają na codzienne życie konsumentów zwiększając ich szybkość działania, wygodę i możliwości wyboru.

  • Przedstawiono działanie następujących produktów wykorzystujących możliwości telefonii komórkowej:
  • Visa payWave w telefonie komórkowym: bezpieczne płatności w kasie punktu detalicznego za pośrednictwem usługi Visa payWave dostępnej dzięki urządzeniu telefonii komórkowej. Płatności zbliżeniowe możliwe są obecnie zarówno w systemie NFC, jak i SIM.
  • Przelewy pieniężne pomiędzy aparatami komórkowymi oraz z urządzenia komputerowego do telefonu.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI