Młodzi Hiszpanie dostaną od rządu bony na wynajem mieszkania

Młodzi Hiszpanie dostaną od rządu bony na wynajem mieszkania
Fot. stock.adobe.com / ferkelraggae
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Hiszpański rząd opracował krajowy plan dostępu do mieszkań na lata 2022 ‒ 2025. Wśród rozwiązań przewidziano m.in. bon na pomoc w wynajęciu mieszkań w wysokości 250 euro miesięcznie. Będzie on dostępny przez okres dwóch lat dla osób w wieku 18 ‒ 35 lat, które spełniają określone warunki. Szacuje się, że z tej pomocy może skorzystać do 70 tysięcy beneficjentów.

Rządowy program przewiduje pomoc skierowaną do osób, które znajdują się w trudnej sytuacji ekonomicznej. Stawia on na promocję przystępnego cenowo najmu przez zachęty finansowe dla jego promotorów. Planuje się dotacje dla właścicieli, którzy promują tymczasowe mieszkania, modele cohousingowe i międzypokoleniowe.

Bon na pomoc w najmie mieszkania będzie miał zastosowanie do konkretnej osoby, a nie wynajmowanego mieszkania

Średnia pensja młodych Hiszpanów wynosi 12 500 euro netto rocznie, co oznacza, że ​​na wynajem mieszkania inwestują większość swoich pensji. Dodatek za wynajem dla młodych ma na celu złagodzenie tego problemu.

250 euro miesięcznie z limitem 3000 euro rocznie będzie przyznane z mocą wsteczną od 1 stycznia 2022 r., chociaż wniosek będzie można złożyć dopiero w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Rząd skierował dopiero projekt do parlamentu, licząc na jego szybkie uchwalenie i podpisanie umów o współpracy z 17 regionami.

Czytaj także: Najem społeczny dla tych, który nie stać na wynajęcie mieszkania po cenach rynkowych

Spersonalizowany bon mieszkaniowy

Bon na pomoc w najmie mieszkania będzie miał zastosowanie do konkretnej osoby, a nie wynajmowanego mieszkania. 

Przewiduje się maksymalną wysokość czynszu do 600 euro miesięcznie, ale niektóre wspólnoty autonomiczne mogą regulować ją nawet do 900 euro miesięcznie. 

250 euro miesięcznie z limitem 3000 euro rocznie będzie przyznane z mocą wsteczną od 1 stycznia 2022 r.

W przypadku wynajmu pokoi, aby „załapać się” na wsparcie rządowe, czynsz musi wynieść do 300 euro, a w niektórych miejscach może być zwiększony do 450 euro.

Czytaj także: Dopłata do czynszu wraz z dodatkiem mieszkaniowym do 1,5 tys. zł wyłączone spod egzekucji komorniczej

Dopłaty zróżnicowane regionalnie

Różnica w wysokości premii zależy od regionów. W Madrycie, Barcelonie i na Balearach ceny najmu są znacznie większe niż w innych częściach kraju. Stolica Katalonii była w 2021 r. najdroższym miastem w Hiszpanii. W przypadku wynajmu mieszkań w Barcelonie cena za metr kwadratowy wyniosła 17,45 euro. Z kolei Zamora jest najtańszym miastem na liście cen za wynajem – 4,99 euro za metr kwadratowy.

Udzielona pomoc w Hiszpanii nigdy nie może przekroczyć wysokości czynszu i musi dotyczyć miejsca pobytu wnioskodawców

Niektóre organizacje obawiają się, że wprowadzana ​​premia  będzie nieskuteczna, gdyż właściciele mogą podnieść wysokość czynszów wiedząc o dostępnej bonifikacie dla swoich lokatorów. Przywołują jako negatywny przykład rozwiązania francuskie. 

Udzielona pomoc w Hiszpanii nigdy nie może przekroczyć wysokości czynszu i musi dotyczyć miejsca pobytu wnioskodawców. Pomocy nie udzieli się osobom, które są właścicielami innych domów. Także krewny lub partner nie mogą być lokatorem właściciela wynajmowanego mieszkania lub domu.

Bon mieszkaniowy tylko dla pracowników

Poza określonym wiekiem beneficjenci muszą także posiadać umowę o pracę, która nie generuje więcej niż 24 318,84 euro rocznie. To kwota określona w odniesieniu do wskaźnika IPREM, który używany jest jako podstawa dla udzielania pomocy ekonomicznej i zasiłku dla bezrobotnych.

Pomoc będzie dostępna nie tylko dla obywateli Hiszpanii, ale również innych legalnie przebywających w tym kraju osób.  

Czytaj także: Mieszkanie Plus w Radomiu: 100 wniosków w 20 minut, dopłaty do czynszu do 800 zł

Źródło: aleBank.pl