Młodzi Hiszpanie dostaną od rządu bony na wynajem mieszkania
Rządowy program przewiduje pomoc skierowaną do osób, które znajdują się w trudnej sytuacji ekonomicznej. Stawia on na promocję przystępnego cenowo najmu przez zachęty finansowe dla jego promotorów. Planuje się dotacje dla właścicieli, którzy promują tymczasowe mieszkania, modele cohousingowe i międzypokoleniowe.
Bon na pomoc w najmie mieszkania będzie miał zastosowanie do konkretnej osoby, a nie wynajmowanego mieszkania
Średnia pensja młodych Hiszpanów wynosi 12 500 euro netto rocznie, co oznacza, że na wynajem mieszkania inwestują większość swoich pensji. Dodatek za wynajem dla młodych ma na celu złagodzenie tego problemu.
250 euro miesięcznie z limitem 3000 euro rocznie będzie przyznane z mocą wsteczną od 1 stycznia 2022 r., chociaż wniosek będzie można złożyć dopiero w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Rząd skierował dopiero projekt do parlamentu, licząc na jego szybkie uchwalenie i podpisanie umów o współpracy z 17 regionami.
Czytaj także: Najem społeczny dla tych, który nie stać na wynajęcie mieszkania po cenach rynkowych
Spersonalizowany bon mieszkaniowy
Bon na pomoc w najmie mieszkania będzie miał zastosowanie do konkretnej osoby, a nie wynajmowanego mieszkania.
Przewiduje się maksymalną wysokość czynszu do 600 euro miesięcznie, ale niektóre wspólnoty autonomiczne mogą regulować ją nawet do 900 euro miesięcznie.
250 euro miesięcznie z limitem 3000 euro rocznie będzie przyznane z mocą wsteczną od 1 stycznia 2022 r.
W przypadku wynajmu pokoi, aby „załapać się” na wsparcie rządowe, czynsz musi wynieść do 300 euro, a w niektórych miejscach może być zwiększony do 450 euro.
Czytaj także: Dopłata do czynszu wraz z dodatkiem mieszkaniowym do 1,5 tys. zł wyłączone spod egzekucji komorniczej
Dopłaty zróżnicowane regionalnie
Różnica w wysokości premii zależy od regionów. W Madrycie, Barcelonie i na Balearach ceny najmu są znacznie większe niż w innych częściach kraju. Stolica Katalonii była w 2021 r. najdroższym miastem w Hiszpanii. W przypadku wynajmu mieszkań w Barcelonie cena za metr kwadratowy wyniosła 17,45 euro. Z kolei Zamora jest najtańszym miastem na liście cen za wynajem – 4,99 euro za metr kwadratowy.
Udzielona pomoc w Hiszpanii nigdy nie może przekroczyć wysokości czynszu i musi dotyczyć miejsca pobytu wnioskodawców
Niektóre organizacje obawiają się, że wprowadzana premia będzie nieskuteczna, gdyż właściciele mogą podnieść wysokość czynszów wiedząc o dostępnej bonifikacie dla swoich lokatorów. Przywołują jako negatywny przykład rozwiązania francuskie.
Udzielona pomoc w Hiszpanii nigdy nie może przekroczyć wysokości czynszu i musi dotyczyć miejsca pobytu wnioskodawców. Pomocy nie udzieli się osobom, które są właścicielami innych domów. Także krewny lub partner nie mogą być lokatorem właściciela wynajmowanego mieszkania lub domu.
Bon mieszkaniowy tylko dla pracowników
Poza określonym wiekiem beneficjenci muszą także posiadać umowę o pracę, która nie generuje więcej niż 24 318,84 euro rocznie. To kwota określona w odniesieniu do wskaźnika IPREM, który używany jest jako podstawa dla udzielania pomocy ekonomicznej i zasiłku dla bezrobotnych.
Pomoc będzie dostępna nie tylko dla obywateli Hiszpanii, ale również innych legalnie przebywających w tym kraju osób.
Czytaj także: Mieszkanie Plus w Radomiu: 100 wniosków w 20 minut, dopłaty do czynszu do 800 zł