Ministerstwo Rozwoju: Krzysztof Mazur rezygnuje ze stanowiska wiceministra

Ministerstwo Rozwoju: Krzysztof Mazur rezygnuje ze stanowiska wiceministra
Krzysztof Mazur, b. podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju. Źródło: Ministerstwo Rozwoju
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Krzysztof Mazur poinformował, że dziś złożył rezygnację ze stanowiska wiceministra rozwoju. Podkreślił, że przyszedł do resortu "by pracować z Jadwigą Emilewicz" i dodał: "wraz z nią postanowiłem odejść".

#KrzysztofMazur: Doktor nauk politycznych, aktywista społeczny i publicysta. Pracownik Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego #Innowacje #NCBiR @MinRozwoju

„Kończy się moja misja w @MinRozwoju. Dziś złożyłem rezygnację. Dziękuję @JEmilewicz @MorawieckiM i całej Radzie Ministrów za wspólną pracę” ‒ napisał Mazur na swoim profilu na Twitterze.

Podkreślił, że przyszedł do resortu, by pracować z Jadwigą Emilewicz. „Wraz z nią postanowiłem odejść” ‒ napisał Mazur na swoim profilu na Facebooku.

Wiceminister Krzysztof Mazur zajmował się m.in. Polityką Nowej Szansy, Krajowym Planem Odbudowy. Ponadto kwestiami związanymi z handlem międzynarodowym, sprawami europejskimi,  tworzeniem  tarcz antykryzysowych.

„Nie jest tajemnicą, że Jadwiga Emilewicz poróżniła się z Jarosławem Gowinem na tle wyborów prezydenckich. […] Z mojej perspektywy ‒ a jest ona siłą rzeczy perspektywą subiektywną ‒ powiem tyle: nie byłoby porozumienia „dwóch Jarosławów” oraz przeniesienia wyborów na 28 czerwca bez ogromnego zaangażowania Jadwigi. […]

Ta historia ma happy end dla Polski: wybory prezydenckie w czasie pandemii zostały przeprowadzone w taki sposób, że dziś nikt nie delegitymizuje wyboru prezydenta Andrzeja Dudy. Dla Jadwigi to zaangażowanie skończyło się zgoła inaczej: trwale poróżniła się z liderem swojej partii, co pociągnęło za sobą jej odejściem z Porozumienia w ostatnią sobotę. I ja odszedłem razem z nią” ‒ napisał Mazur na Facebooku.

Krzysztof Mazur był wiceministrem rozwoju w latach 2019‒2020.

Życiorys Krzysztofa Mazura

Doktor nauk politycznych, aktywista społeczny i publicysta. Pracownik Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Członek Rady Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz przewodniczący Komitetu Sterującego programu strategicznego „Gospostrateg” w NCBR.  Zaangażowany jako członek Rady fundacji w prace Koalicji na rzecz Polskich Innowacji.

Od 2015 r. członek Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez Prezydenta RP, gdzie zasiada w sekcji “Edukacja, młode pokolenie, sport” oraz “Nauka i innowacje”. 

Urodził się 25 lipca 1982 w Gliwicach. 

Ukończył studia politologiczne oraz  Międzywydziałowe Indywidualne Studia Humanistyczne (specjalizacja z zakresu filozofii oraz socjologii) na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 2012 r. uzyskał tytuł doktora nauk politycznych na UJ. Jest także absolwentem studiów podyplomowych na Uniwersytecie Notre Dame w Stanach Zjednoczonych.  

Czytaj także: Przepisy ratujące przedsiębiorców w kłopotach wchodzą w życie: 120 mln zł z budżetu rocznie przez 10 lat


Na przestrzeni lat 2002 – 2018 związany z Klubem Jagiellońskim, w którym od 2008 r. sprawował funkcję Prezesa, odpowiadając za pracę w grupach eksperckich przygotowujących raporty badawcze dla Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego, koordynację projektów edukacyjnych (m.in. Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu realizowana z PKO Bankiem Polskim), czy za współtworzenie kwartalnika “Pressje”. 

W 2019 r. kandydował w wyborach do Senatu w okręgu nr 33 z poparciem Prawa i Sprawiedliwości. 

Autor monografii „Przekroczyć nowoczesność. Projekt polityczny ruchu społecznego Solidarność” wydanej przez Ośrodek Myśli Politycznej. Współpracownik Ośrodka Myśli Politycznej uczestniczący w pracach zbiorowych oraz konferencjach, w tym przy redakcji zbioru tekstów Edwarda Abramowskiego „Zagadnienia socjalizmu” (2012).
W latach studenckich związany z Fundacją Instytut Tertio Millennio, w której odpowiadał za stworzenie Archiwum Medialnego Jana Pawła II.

W 2006 r. został laureatem nagrody NSZZ „Solidarność” Region Wielkopolska za najlepszą pracę magisterską studentów nauk społecznych na temat Solidarności, a w 2012 r. otrzymał Nagrodę im. Artura Rojszczaka przyznawaną przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej.

Biegle posługuje się językiem angielskim. Żonaty, ojciec czwórki dzieci. 

Czytaj także: Wiceminister Krzysztof Mazur: od kilku tygodni na dachu Ministerstwa Rozwoju działa farma fotowoltaiczna

Źródło: ISBnews, Ministerstwo Rozwoju, Twitter