Ministerstwo Finansów: emisja obligacji ze wskaźnikiem WIRON możliwa w III kwartale

Ministerstwo Finansów: emisja obligacji ze wskaźnikiem WIRON możliwa w III kwartale
Fot. stock.adobe.com/Fotokon
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Ministerstwo Finansów potwierdza, że w III kw. byłoby możliwe przeprowadzenie pilotażowej emisji obligacji opartych o wskaźnik WIRON - podał resort w odpowiedzi na pytania PAP Biznes.

Na początku czerwca wiceminister finansów Piotr Patkowski poinformował, że MF chce, żeby emisje skarbowych papierów wartościowych opartych o stawkę WIRON rozpoczęły się w III kw. 2023 r.

„Ministerstwo Finansów (…) bierze udział w pracach Narodowej Grupy Roboczej ds. reformy wskaźników referencyjnych. Docelowo obligacje o oprocentowaniu zmiennym, oferowane na przetargach, będą oparte na wskaźniku WIRON. Obecnie trwają konsultacje międzyresortowe rozporządzenia MF zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków emitowania obligacji skarbowych oferowanych w sprzedaży hurtowej, które umożliwi oferowanie obligacji skarbowych o zmiennym oprocentowaniu kalkulowanym w oparciu o stopę procentową składaną wyliczaną na bazie nowego wskaźnika referencyjnego, dlatego też oceniamy, że byłoby możliwe przeprowadzenie pilotażowej emisji obligacji opartych o wskaźnik WIRON we wskazanym przez ministra terminie” – podał MF.

Kiedy pełne przejście emisji obligacji skarbowych o oprocentowaniu zmiennym na nowy wskaźnik?

Resort finansów poinformował ponadto, że pełne przejście emisji obligacji skarbowych o oprocentowaniu zmiennym na nowy wskaźnik będzie przeprowadzone w terminie skoordynowanym z kalendarzem zmian regulacyjnych w tym zakresie.

Zgodnie z Mapą Drogową Narodowej Grupy Roboczej ds. reformy wskaźników referencyjnych na rok 2024 r. przewidziano budowę przestrzeni do wycofywania produktów i instrumentów stosujących WIBOR na rzecz produktów i instrumentów stosujących WIRON, aż do ich całkowitego zastąpirnia.

Źródło: PAP BIZNES