Koronawirus w Polsce. Minister rozwoju: straty dla naszej gospodarki mogą wynieść 0,2-0,3 proc. PKB

Koronawirus w Polsce. Minister rozwoju: straty dla naszej gospodarki mogą wynieść 0,2-0,3 proc. PKB
Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii Fot. Newseria Biznes
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Straty dla polskiej gospodarki z powodu zachorowań na koronawirusa mogą wynieść - według wstępnych szacunków - 0,2-0,3% PKB, poinformowała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Zaznaczyła jednak, że "sytuacja jest dynamiczna", a polski rząd monitoruje rozwój wydarzeń, związanych z zachorowaniami.
Min. @JEmilewicz: straty dla polskiej gospodarki z powodu zachorowań na koronawirusa mogą wynieść - według wstępnych szacunków - 0,2-0,3% #PKB #koronawirus #COVID19 #koronawiruspolska @MinRozwoju

„Jeżeli miałabym pokazać skalę, to najmocniej, komunikuje o swoich stratach branża turystyczna, wynika z mniejszej liczby turystów z kierunków azjatyckich, ale dziś jeszcze nie mówimy o wartościach. Szacujemy wstępnie na 0,2-0,3% PKB, ale sytuacja jest dynamiczna. Obserwujemy branża per branża, jesteśmy w kontakcie ze związkami branżowymi i staramy się elastycznie reagować” – powiedziała Emilewicz na spotkaniu z dziennikarzami.

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o wpływie koronawirusa na gospodarkę >>>

„Polska gospodarka nie jest bezludną wyspą”

„Polska gospodarka nie jest bezludną wyspą, jest uwarunkowana zmianami globalnymi, tym, co się dzieje w różnych miejscach. Monitorujemy liczbę występujących przypadków zachorowań. Widzimy też, że uruchamiają się powoli zakłady produkcyjne w Chinach” – dodała minister.

Możliwe scenariusze rozprzestrzeniania się koronawirusa

W jej ocenie, możliwe są trzy scenariusze rozprzestrzeniania się koronawirusa.

„Pierwszy, najkorzystniejszy gospodarczo – kiedy ta sytuacja, powiedzmy, kryzysowa zamyka się w obrębie jednego kwartału. Polska w tej fali uderzeniowej negatywnych konsekwencji jest w drugim czy trzecim rzędzie. Wiec te szacunki nie są bardzo dla nas negatywne” – powiedziała.

„Drugi wariant mówi o wydłużeniu implikacji na dwa kwartały, ostatni mówi o skali roku” – dodała.

Czytaj także: Jak koronawirus wpłynie na gospodarkę Polski? Raport >>>

W ocenie Emilewicz, „skutki oddziaływania koronawirusa są porównywalne z takim wirusem, jak SARS, więc przewidywalność w jego rozwoju, określenie czasu, gdy może pojawić się szczepionka też nie są kompletnie nieznane”.

Minister Emilewicz: jesteśmy przygotowani

„My jesteśmy dobrze przygotowani” – zaznaczyła Emilewicz. „Wielokrotnie mówiliśmy, że gospodarka w mniejszym stopniu zależna jest od centrów produkcyjnych w miejscach, w źródłach koronawirusa. Ona w naturalny sposób ucierpi w mniejszym stopniu niż inne państwa, z całą pewnością mniej niż niemiecka gospodarka, gdzie mamy całe parki maszyn, które dzisiaj nie pracują albo dopiero wznawiają produkcję” – wyjaśniła.

Czytaj także: OECD: przez koronawirusa prognoza globalnego wzrostu PKB w 2020 roku w dół. UE podnosi poziom zagrożenia >>>

Na świecie – według stanu na środę rano – zanotowano ponad 93 tys. przypadki koronawirusa, 80 tys. chorych było w Chinach, ponad 5 tys. w Korei Południowej, 2,5 tys. we Włoszech. Wzrasta też liczba zachorowań we Francji, Niemczech, Hiszpanii, Norwegii, Szwecji. Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w nocy stwierdzono pierwszy przypadek zachorowania w Polsce.

Źródło: ISBnews