Minister finansów: kolejny etap obrotu bezgotówkowego to kasy fiskalne online połączone z e-paragonem
Uczestnicy spotkania Rady Programowej wymienili się rekomendacjami dla agendy wydarzenia oraz porozmawiali o #cashlessmoment, w kórym obecnie znajduje się branża płatności. Na pierwszy plan wysuwają się tematy edukacji finansowej, bezpieczeństwa, nowych technologii oraz eParagonu.
Honorowym Przewodniczącym Rady Programowej IX Cashless Congress jest minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński, który podczas spotkania powiedział m.in.:
‒ Chciałbym, żebyśmy dobrze wykorzystali ten moment i zrobili wszystko, by konsumenci mogli wszędzie płacić bezgotówkowo – tu liczę, na dobrą pracę obu Fundacji Polska Bezgotówkowa i Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego oraz partnerów.
Od lipca br. fiskalizacją online zostaną objęte kolejne branże usługowe – m.in. fryzjerzy, kosmetyczki, lekarze, prawnicy – to jest idealny moment, by wyjść do tych grup przedsiębiorców z ofertą office in the box – prośba do wszystkich uczestników rynku, by dobrze przepracować ten okres i pokazać przedsiębiorcom korzyści z płatności bezgotówkowych, w połączeniu z kasami fiskalnymi online i e-paragonem.
Będziemy zmieniać przepisy pod kątem promowania wśród przedsiębiorców zwiększania wolumenów transakcji rozliczanych bezgotówkowo
To jest właśnie ten moment, by mówić o integracji rozwiązań fiskalnych z płatniczymi i nowych modelach biznesowych dla rynku. Ciągle brakuje mi wykorzystania potencjału otwartej bankowości, który to potencjał powinien się przełożyć na rozwiązania integrujące płatności z e-paragonami i innymi e-usługami dla konsumentów.
Będziemy wspierać każdy dobry pomysł, który będzie obniżał poziom pasywnej szarej. Pokażcie też pomysły na analitykę XXI wieku w oparciu o analizę ruchu bezgotówkowego, przy fiskalizacji online i płatnościach bezgotówkowych jest duża przestrzeń dla nowoczesnej analityki danych.
Bardzo intensywnie pracujemy nad rozwiązaniami, które uszczelniają system podatkowy i równają szanse przedsiębiorców. Będziemy też zmieniać przepisy pod kątem promowania wśród przedsiębiorców zwiększania wolumenów transakcji rozliczanych bezgotówkowo.
Podatnik bezgotówkowy, to jeden z bardzo ważnych dla nas projektów, który dostarczy podatnikom zautomatyzowaną usługę oraz da określone benefity, biorąc pod uwagę poziom rozliczeń bezgotówkowych u takiego podatnika ‒ podkreślił Tadeusz Kościński.
Bloki tematyczne IX Cashless Congress
MAIN STAGE:
1. Gospodarka po pandemii – jak skutecznie wykorzystać szanse na masowy rozwój płatności bezgotówkowych, stworzone przez #cashlesstime? Jakie działania podejmuje i powinna podejmować w tym zakresie administracja publiczna? Jakimi narzędziami dysponować powinno państwo?
2. Zmieniające się dynamicznie doświadczenie klienta w punkcie handlowo-usługowym – nowe usługi (VAS), nowe rozwiązania płatnicze, nowe modele obsługi konsumentów.
3. Rewolucja w eCommerce i mCommerce – szansa dla przedsiębiorców, wygoda dla konsumentów, odporność na zawirowania związane z epidemiami, możliwość łatwiejszego wyjścia na inne rynki (cross border).
4. Skuteczne przewidywanie przyszłości – jak sprawdziły się prognozy sprzed 5 lat, jak wyglądać będzie rynek za 5 lat?
5. Strategia płatności dla Europy – jak budować przewagi dla Polski wynikające z tej strategii?
* Rozwój cyfrowych i natychmiastowych płatności o charakterze paneuropejskim
* Innowacyjny i konkurencyjny rynek płatności konsumenckich
* Odpowiedni system i infrastruktura wspierające płatności cashless
* Efektywne płatności międzynarodowe
6. Bariery wejść w nowoczesne usługi płatnicze „nieoczywistych merchantów” ‒ wyzwania w obszarze mikroprzedsiębiorców.
7. Nowe aspekty bezpieczeństwa obrotu płatniczego – przepisy europejskie, #cashlessmoment, doświadczenia konsumentów w tym zakresie.
8. Uwarunkowania formalno-prawne w Polsce dla skutecznej budowy paytechów osiągających sukces nie tylko na rynku krajowym.
9. Wpływ #cashlessmoment na działania marketingowe prowadzone przez uczestników rynku płatniczego (agenci rozliczeniowi, banki, organizacje płatnicze) ‒ narracja w komunikacji, kampanie digital, działania wspierające przedsiębiorców.
10. Aktywizacja samorządów i społeczności lokalnych w obszarze promocji obrotu bezgotówkowego.Kierunki rozwoju najbardziej innowacyjnych rynków na świecie (Azja) – case study. Bigtechy i ich wpływ na tradycyjne modele płatnicze.
11. Co się zmieniło z perspektywy kościoła przez ostatni rok w obszarze płatności bezgotówkowych? czy pandemia coś zmieniła?
12. Bezpieczeństwo obrotu płatniczego w sytuacji znaczącego wzrostu zainteresowania płatnościami ze strony konsumentów
PAYTECH ARENA:
1. Efekty potencjalnego obniżenia obrotu gotówkowego w gospodarce.
2. Aktywizacja samorządów i społeczności lokalnych w obszarze promocji cashless.
3. BigTechy i ich rozwiązania w obszarze analityki danych, liczenia maszynowego oraz sztucznej inteligencji.
4. Co interesariusze rynku mogą zrobić dla polskiego rynku finansowego, aby wejść na rynki zagraniczne – nie tylko europejskie?
5. Wykluczenie finansowe i wykluczenie z dostępu do usług płatniczych.
6. Rozwój e-commerce.
7. Podsumowanie funkcjonowania małych instytucji płatniczych.
8. eParagon i Touchless checkout – nowe modele obsługi konsumentów.
9. Ekologia i zielone finanse.
10. RegTech i SupTech.
11. Polska jako Centrum Finansowe Nowej Generacji.
12. Przedstawienie planu działania w zakresie edukacji finansowej w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem platformy edukacji w zakresie systemu płatniczego i płatności bezgotówkowych, którą przygotowuje Fundacja Polska Bezgotówkowa.
13. Działania rozwijające nawyki używania nowoczesnych technologii i usług cyfrowych (na każdym szczeblu wiekowym).
14. Płatności cross-border.
15. Prezentacja najnowszych wyników badań rynku płatniczego i zachowań konsumentów.
16. Prezentacja wyników badania „raport na temat szarej strefy 2021”.
17. Kryptoaktywa i waluty cyfrowe banków centralnych.
18. Bigdata z płatności i modele jej wykorzystania w gospodarce.
Cashless Congress to unikatowy ekosystem łączący świat biznesu, nauki i administracji publicznej we wspólnej debacie nad przyszłością płatności bezgotówkowych.