Minister Buda: pod koniec wakacji rząd przeanalizuje postęp prac nad zamiennikiem WIBOR-u

Minister Buda: pod koniec wakacji rząd przeanalizuje postęp prac nad zamiennikiem WIBOR-u
Waldemar Buda Fot. Ministerstwo Rozwoju i Technologii
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Pod koniec wakacji rząd przeanalizuje postęp prac nad zamiennikiem WIBOR-u, a jeśli będą one niewystarczające, to podejmie środki zaradcze, zapowiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Reforma wskaźników referencyjnych ma wejść w życie od początku 2023 r.

„Zapewnienia moje i premiera są jasne: będzie inna stawka oparta o zupełnie inne kryteria, które eliminują fikcyjny koszt pieniądza. Chcemy wyeliminować pewną fikcyjność przy tym wskaźniku, nic więcej. Pieniądze nie są tak drogie jak wskazuje się w WIBOR-ze w relacjach międzybankowych, dlatego to musi być zmienione. Zakładam, że to się zadzieje. Przy końcu wakacji będziemy analizować postęp prac rynku i GPW w tej sprawie. Jeżeli będzie niewystarczający będziemy podejmować działania zaradcze, żeby 1 stycznia (2023 r. – przyp. red.) to się wydarzyło” – powiedział Buda.

Czytaj także: Zamiana WIBOR na inny wskaźnik do końca roku nierealna?

Plan pomocy kredytobiorcom

Rząd przedstawił niedawno projekt ustawy, która zakłada m.in. odejście od wskaźnika WIBOR od początku 2023 r. i wprowadzenie jego zamiennika w postaci nowych stawek wolnych od ryzyka opartych o transakcje O/N.

Czytaj także: WIBOR, mniej znaków zapytania >>>

Propozycja GPW Benchmark

Propozycję trzech indeksów dla rynku stopy procentowej opracował i przedstawił do konsultacji GPW Benchmark, administrator wskaźników stopy procentowej w Polsce.

Gdyby nie udało się wyznaczyć zamiennika standardowym procesem na mocy procedowanych regulacji, możliwe byłoby wskazanie jako zamiennika WIBOR-u stawki będącej wynikiem kalkulacji procentu składanego z indeksu POLONIA, wyznaczanej przez Narodowy Bank Polski.

Źródło: PAP BIZNES