Mieszkanie Plus w Toruniu: po 40 dniach zakończył się montaż dwóch bloków

Mieszkanie Plus w Toruniu: po 40 dniach zakończył się montaż dwóch bloków
Toruń, osiedle przy ul. Okólnej. Źródło: PFR Nieruchomości
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rok 2020 na placu budowy przy ul. Okólnej w Toruniu kończy się sukcesem. Na osiedlu powstającym w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego stoją już dwa czterokondygnacyjne bloki. Osiedle jest realizowane w technologii nowoczesnej prefabrykacji. Oznacza to, że gotowe elementy przyjeżdżające z fabryk są montowane na budowie.

Realizacja toruńskiego osiedla położonego między ulicami Okólną i Generała Władysława Andersa ruszyła jesienią 2020 roku. Generalny wykonawca inwestycji – spółka Pekabex – buduje osiem czterokondygnacyjnych budynków, które pomieszczą 320 mieszkań.

Bloki powstają ze ścian trójwarstwowych, które z elewacją, izolacją i stolarką powstają w fabrykach i gotowe  przyjeżdżają na plac budowy, na którym montują je małe profesjonalne ekipy montażowe.

‒ Wraz z końcem roku 2020 kończymy, po zaledwie 39 dniach roboczych, montaż dwóch pierwszych czterokondygnacyjnych budynków. Pomimo bardzo krótkich dni, warunków jesienno-zimowych i opadów, utrzymaliśmy cykl jednej kondygnacji w  tydzień.

Potwierdziło się tym samym założenie, iż prefabrykacja, bardziej niż inne, tradycyjne metody, odporna jest na działanie czynników zewnętrznych i błędów ludzkich. Jednocześnie kończymy prace związane z posadowieniem kolejnych budynków.

Wewnątrz postawionych już bloków także nie próżnujemy, stawiamy ścianki działowe, wykonujemy instalacje elektryczne oraz instalacje sanitarne. W terenie zewnętrznym przygotowaliśmy komplet instalacji oraz podbudowę pod parkingi,  aby z początkiem przyszłego roku rozpocząć prace brukarskie.

Ostatnie dwa miesiące były intensywne, jednak patrząc w przyszłość, początek roku zapowiada się równie ciekawie. Już w styczniu rozpoczniemy montaż kolejnej pary budynków, wykonamy posadzki w mieszkaniach oraz uszczelnimy połacie dachowe. Zapowiada się na to, iż na budowie zdecydowanie nie będziemy się nudzićpodkreśla kierownik budowy Jakub Czamański, Pekabex S.A.

Czytaj także: Połowa nowych mieszkań z wielkiej płyty jeszcze w tej dekadzie?

Centralną częścią osiedla będzie plac

Każdy z powstających w Toruniu bloków pomieści 40 mieszkań, po 10 na każdej kondygnacji. Na parterach przewidziano po dwa mieszkania przystosowane dla osób niepełnosprawnych.

Prefabrykacja, bardziej niż inne, tradycyjne metody, odporna jest na działanie czynników zewnętrznych i błędów ludzkich

Do niemal wszystkich lokali położonych na pierwszej kondygnacji będą przynależeć ogródki lokatorskie wydzielone żywopłotami.

Zgodnie z projektem, przygotowanym przez warszawską pracownie S.A.M.I Architekci, centralną częścią osiedla będzie plac, który znajdzie się przy głównym wjeździe od strony wschodniej. W jego bezpośrednim sąsiedztwie powstanie część rekreacyjna z placem zabaw.

Czytaj także: Budowa mieszkań może kosztować o 20 procent mniej

Inwestycje w całej Polsce

Kolejną inwestycją na terenie województwa kujawsko-pomorskiego jest osiedle projektowane w Nakle nad Notecią. Przy ul. Mroteckiej powstaną cztery pięciokondygnacyjne bloki, które pomieszczą 190 mieszkań. Ich budowa ma ruszyć w 2021 roku.

W ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego trwa budowa ponad 2200 mieszkań w dziesięciu lokalizacjach – Katowicach, Krakowie, Nowym Targu, Radomiu czy Łowiczu.

Wraz z początkiem 2021 ruszy także budowa 144 mieszkań w Oławie, dla której został już zakontraktowany Generalny Wykonawca.

Spółka PFR Nieruchomości, realizując rynkową część rządowego programu mieszkaniowego, działa na zasadach komercyjnych. Inwestycje powstają na terenie całego kraju i stanowią alternatywę dla zakupu mieszkania na kredyt. Jest to propozycja zarówno dla osób, które rozpoczynają swoją karierę zawodową, młodych rodzin, a także Polaków, którzy nie posiadają zdolności kredytowej lub po prostu nie są zainteresowani kupnem mieszkania.

Więcej informacji:

www.nieruchomosci.pfr.pl

www.torun.mdr.pl

Źródło: PFR Nieruchomości