Mieszkanie Plus: polscy naukowcy zaprojektują modelowy dom jednorodzinny

Mieszkanie Plus: polscy naukowcy zaprojektują modelowy dom jednorodzinny
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
BGK Nieruchomości S.A. realizując rządowy program Mieszkanie Plus, po raz kolejny sięga po pomysły środowiska akademickiego. Głównym zadaniem w konkursie, który ruszył 2 lutego, jest opracowanie koncepcji architektonicznej modelowego domu jednorodzinnego. Najlepsze rozwiązania zostaną zrealizowane w postaci domów prototypowych. Partnerem konkursu jest Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

#BKGN: ruszył konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej modelowego domu jednorodzinnego #MieszkaniePlus

Do udziału w konkursie zostały zaproszone uczelnie techniczne i instytuty naukowe, działające przy ośrodkach akademickich, które zajmują się działalnością projektową. Przed uczestnikami postawiono zadanie zaprojektowania modelowego, przyjaznego do życia domu jednorodzinnego w czterech kategoriach: (i) dom szeregowy, (ii) dom bliźniaczy, (iii) dom wolnostojący, (iv) dom wolnostojący w gminach wiejskich.

Minister Gowin: potrzebujemy nowatorskich rozwiązań

– Inicjatywa podjęta przez BGK Nieruchomości jest kolejnym impulsem do budowania pomostu pomiędzy światem nauki i biznesu. Innowacyjne państwo można budować jedynie w oparciu o ścisłą współpracę tych dwóch środowisk i sprawnym transferze wiedzy w kluczowych dziedzinach gospodarki – podkreślił Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego. – Potrzebujemy nowatorskich rozwiązań, zwłaszcza w zakresie tak bliskim każdemu człowiekowi jakim jest funkcjonalny i wygodny dom dla rodziny. Wierzę, że temat zaproponowany w tym konkursie będzie bodźcem dla ośrodków naukowych w całym kraju, do przestawienia się na innowacyjne tory.

Projektowane w ramach konkursu domy jednorodzinne mają być dostosowane do potrzeb rodziny w modelu 2+3. Zaproponowane koncepcje powinny charakteryzować nie tylko oryginalnością i atrakcyjnością rozwiązań architektonicznych, ale także elastycznością przestrzeni, która będzie dostosowywać się do zmieniających się w czasie potrzeb.

Grzegorz Muszyński: w Polsce można budować estetyczniej, efektywniej i ekonomiczniej

– Wierzymy, że w Polsce można budować estetyczniej, efektywniej i ekonomiczniej. Dlatego kontynuujemy nasz dialog z polskimi uczelniami, bo jesteśmy przekonani, że w ich murach drzemie ogromny potencjał innowacyjności, którego krajowy rynek mieszkaniowy tak bardzo potrzebuje – zaznaczał Grzegorz Muszyński, członek zarządu BGK Nieruchomości. – Do udziału w konkursie zapraszamy naukowców, którzy zechcą kreatywnie podejść do projektowania. Nagrodzimy rozwiązania innowacyjne zarówno w zakresie funkcjonalności przestrzeni, trwałości, energooszczędności, ale także dające możliwość  szybkiej realizacji prac budowlanych.

Uczestnicy konkursu, których prace zostaną uznane za najlepsze otrzymają zaproszenie do udziału w postępowaniu z wolnej ręki na wykonanie prototypu domu na działce wybranej przez BGK Nieruchomości. Przedsięwzięcie ma na celu poszerzenie oferty programu Mieszkanie Plus dla małych i średnich gmin, w których dominuje budownictwo jednorodzinne. Regulamin konkursu jest dostępny poprzez platformę internetową www.bgkn.pl. Rejestracja zgłoszeń zakończy się 9 marca br., a 14 maja poznamy zwycięzców konkursu.

Źródło: Informacja prasowa BGK Nieruchomości