Mieszkań na kredyt nie będziemy kupować już tak chętnie?

Mieszkań na kredyt nie będziemy kupować już tak chętnie?
Fot. stock.adobe.com/Freedomz
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rok 2018 zakończył się największym od dekady wynikiem sprzedaży kredytów mieszkaniowych na kwotę 56,2 mld zł. To wzrost o 20,1% w stosunku do 2017 r. W ocenie BIK tegoroczny wzrost wartości tych kredytów nie powinien być większy niż 5%.

#Banki sygnalizują zaostrzenie polityki kredytowej #kredyty #BIK @grupabik

Natomiast w kredytach gotówkowych nastąpił wzrost wartości udzielonych kredytów o 6,8%, a wartość zawartych umów na kredyty ratalne  wzrosła o 6,6%. Prognoza na ten rok to wzrost ich wartości o 2-5%.

Wpływ na ożywienie w segmencie kredytów gotówkowych i ratalnych miały utrzymujące się niskie stopy procentowe i wzrost dochodów gospodarstw domowych. W 2018 r. banki oraz SKOK-i udzieliły łącznie 7,5 mln szt. kredytów konsumpcyjnych, co oznacza wzrost liczby udzielonych kredytów o 2,8% w porównaniu do 2017 r. W ujęciu wartościowym – wzrost o 6,7% przełożył się na kolejny dobry wynik roczny w wysokości  84 mld zł udzielonych nowych kredytów.

Czytaj także: Kredyty gotówkowe wzrosną o 2-5%, mieszkaniowe o ok. 5% rdr. Prognoza na 2019 rok >>>

Najbardziej popularne kredyty gotówkowe

Kredyty gotówkowe są najbardziej popularnym produktem kredytowym. W 2018 r. udzielono ich na kwotę 70,7 mld zł. Charakterystyczny był dalszy wzrost średniej kwoty nowo udzielonego kredytu gotówkowego, a jednocześnie zaobserwowaliśmy, że były one udzielane na coraz dłuższe umowne okresy spłaty. Ponadto ponad połowa udzielonych kredytów gotówkowych związana była z konsolidowaniem wcześniej zaciągniętych zobowiązań wraz z przyznaniem dodatkowej kwoty kredytu – mówi Mariusz Cholewa, prezes zarządu BIK. – Co czwarty kredyt gotówkowy został udzielony na okres dłuższy niż 5 lat, a kredyty te stanowiły ponad połowę wartości wszystkich udzielonych kredytów w 2018 r.

Spełniły się optymistyczne prognozy Biura Informacji Kredytowej dotyczące sprzedaży kredytów mieszkaniowych, która była najwyższa od dekady.

– Pod względem wartości udzielonych kredytów jest to trzeci wynik w historii po rekordowych latach 2007 i 2008 – wyjaśnia prezes Mariusz Cholewa.

Wzrost wartościowy zawdzięczamy głównie wzrostowi średniej wartości udzielanego kredytu o 15,2% (247,2 tys. zł.). Wśród czynników pozytywnie wpływających na wysoką sprzedaż kredytów mieszkaniowych można wskazać rosnące dochody gospodarstw domowych, utrzymujące się niskie stopy procentowe, wzrost cen nieruchomości (6-10%) oraz program MdM, który zapewnił finansowanie  ok. 5,5 mld zł. wartości kredytów.

Czytaj także: Sprzedaż kredytów w grudniu 2018 r. Największy wzrost odnotowały kredyty hipoteczne >>>

Na mniejsze tempo rozwoju rynku kredytów mieszkaniowych w 2019 r. będzie miała wpływ sytuacja na rynku deweloperskim, który może wyhamować z uwagi na ograniczone zasoby gruntów oraz wzrost kosztów budowy mieszkań. Dodatkowo banki sygnalizują zaostrzenie polityki kredytowej. Nie do końca możliwy do przewidzenia jest również efekt braku kontynuacji programu „Mieszkanie dla młodych” zarówno dla samego rynku nieruchomości jak i rynku kredytów mieszkaniowych.

Źródło: MarketNews24