„Miesięcznik Finansowy BANK” – wrzesień 2022. W poszukiwaniu liderów
W tym gąszczu problemów większość ekonomistów za kluczowe uznaje dziś długofalowe rozwiązanie kwestii energetycznej. Zdaniem prof. Mariusza Andrzejewskiego, trzeba się szybko z obecnego kryzysu otrząsnąć i zdecydowanie zmienić politykę pozyskiwania źródeł energii dla Europy. „Problem z cenami energii, w tym dziesięciokrotny wzrost cen gazu, to coś, z czym chwilowo musimy się zmierzyć, ale cieszę się, że kraje Europy Zachodniej podjęły już bardzo aktywne działanie na rzecz dywersyfikacji źródeł energii” – zaznacza.
A jeśli chodzi o kierunki transformacji, to prof. Małgorzata Iwanicz-Drozdowska stwierdza: „zakładając, że wojna i kryzys energetyczny zakończą się w ciągu roku, dwóch lat, co traktuję jako wersję optymistyczną, Europa powinna powrócić na ścieżkę wzrostu gospodarczego. Żeby gospodarka mogła szybko się rozwijać, potrzebny jest silny i stabilny system finansowy.” Trzeba mieć nadzieję, o czym wspomniał prof. Andrzejewski, że Europa obudzi się także z innego letargu, bo wiele lat temu pozwoliła wyprowadzić swoją produkcję do krajów azjatyckich, do Chin, co było, i jest, nieporozumieniem i błędem. Jeżeli dzisiaj czymś normalnym są interwencje rządów w gospodarkę danego kraju, w tym również w sektor prywatny, to właśnie należałoby opracować „Wielki Plan Powrotu Produkcji do Unii Europejskiej”.
W bankowości też nie obędzie się bez zmian. Zdaniem prof. Stanisława Kasiewicza, w ciągu kilku-kilkunastu kolejnych lat głównym motorem rozwoju banków stanie się zarządzanie ryzykiem. „Żeby obrócić na swoją korzyść gwałtowne zmiany, dokonujące się w otoczeniu, banki muszą całkowicie zmienić paradygmat zarządzania ryzykiem” – podkreśla.
Licząc na to, że najbliższe kwartały będą okresem jedynie dobrych i trafnych zmian, zapraszam do lektury wrześniowego numeru „Miesięcznika Finansowego BANK”.
Paweł Minkina
Redaktor naczelny
„Miesięcznika Finansowego BANK”
***
Pełne wydanie pisma jest dostępne w wersji papierowej (za pośrednictwem takich firm, jak: Kolporter, Empik, Kiosk24, Ruch SA, GLM Gajewski, Garmond Press SA) oraz elektronicznej (przez aplikację „BANK Miesięcznik Finansowy”, portal aleBank.pl oraz e-Kiosk).
Prenumerata: www.alebank.pl/Prenumerata
#MiesięcznikBANK
#NajbliżejBANKowości