Miesięcznik Finansowy BANK – październik 2023. Decyzje kredytowe na przekór inflacji

Miesięcznik Finansowy BANK – październik 2023. Decyzje kredytowe na przekór inflacji
Źródło: BANK.pl
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Ekonomiści z całego świata z równym zaciekawieniem analizują dane dotyczące poziomów inflacji, jak i powiązane z nimi decyzje banków centralnych. W Polsce, już po raz drugi w tym roku, Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się obniżyć stopy procentowe.

– Wcześniej spodziewaliśmy się scenariusza, w którym obniżki są rozłożone w czasie i jest ich więcej w przyszłym roku, a teraz bardziej prawdopodobny jest scenariusz, w którym obniżki koncentrować się będą w ciągu najbliższych kilku miesięcy – zaznacza Piotr Kalisz, główny ekonomista banku Citi Handlowy. – Jeśli nasze prognozy inflacyjne znajdą potwierdzenie w danych, jeśli inflacja po szybkich spadkach w przyszłym roku się ustabilizuje na wysokim poziomie, to przestrzeń do cięcia stóp będzie dużo mniejsza.

– Trzeba pamiętać, że jeśli inflacja będzie w okolicach 6%, a teraz mamy stopy 6% (a po decyzji RPP z 4 października br. 5,75% – przyp. red.) i prawdopodobnie zejdziemy poniżej tego poziomu, to znowu będziemy mieli ujemne realnie stopy procentowe – dodaje Piotr Kalisz.

Paradoksalnie  jednak to nie postanowienia RPP wpływają dziś na decyzje kredytowe młodych Polaków decydujących się na pierwsze mieszkanie. Obecnie rynek mieszkaniowy jest przede wszystkim stymulowany poprzez program „Bezpieczny Kredyt 2%”.

Pod względem liczby udzielonych kredytów w tym obszarze zdecydowanym liderem jest Bank Pekao SA. Według Wojciecha Werochowskiego, wiceprezesa jego zarządu, w roku 2024 kredyt 2% – będzie stanowił może nie przeważającą, ale istotną część wolumenu finansowania hipotecznego, udzielanego przez polskie banki.

Dokładne szacunki będą zależeć od kilku czynników.

– Po pierwsze od kwoty dotacji, przeznaczonej na ten cel w przyszłorocznym budżecie. Do tego dochodzi strona podażowa: ile będziemy mieli na rynku mieszkań, które będą mogły być sfinansowane tym kredytem i jak będą kształtować się ich ceny.

Widzimy spore poruszenie na rynku kredytów hipotecznych, w przeważającej części to są klienci nowi dla Banku Pekao, z którymi możemy budować dalsze relacje, oferując im inne produkty, zarówno z oferty kredytowej, jak i oszczędnościowej – podkreśla Wojciech Werochowski.

W październikowym numerze „Miesięcznika Finansowego BANK” zebraliśmy również opinie ekspertów odnośnie tych dwóch kluczowych kwestii.

Przedstawiciele deweloperów odnoszą się do programu „Bezpieczny Kredyt 2%”, z kolei ekonomiści wskazują, jak optymalnie chronić oszczędności przed inflacją.

Tradycyjnie zestawiliśmy również prognozy makroekonomiczne, zaś w rozmowach z ekspertami omawiamy zagrożenia i wyzwania gospodarcze najbliższych kwartałów.

Zapraszam do lektury całego październikowego ’23 wydania „Miesięcznika Finansowego BANK”.

Paweł Minkina

Redaktor naczelny

„Miesięcznika Finansowego BANK”

***

Pełne wydanie pisma jest dostępne:

w wersji papierowej (za pośrednictwem takich firm, jak Kolporter, Empik, Kiosk24, Ruch SA, GLM Gajewski, Garmond Press SA)

oraz

elektronicznej (przez aplikację „BANK Miesięcznik Finansowy”, portal BANK.pl oraz e-Kiosk).

Prenumerata: www.BANK.pl/Prenumerata , www.BANK.pl/BANK

Źródło: BANK.pl