„Miesięcznik Finansowy BANK” – kwiecień 2020
Warto przeczytać:
Opanowanie pandemii będzie początkiem batalii o gospodarkę
Ekonomiczne jej konsekwencje trudno jest oszacować. Eksperci są zgodni co do jednego: mikrob o nazwie SARS-CoV-2 będzie dla światowej gospodarki znacznie poważniejszym wyzwaniem aniżeli upadek banku Lehman Brothers, który w 2008 r. zapoczątkował globalny kryzys gospodarczy.
O płynności banku w obliczu rosnącej niepewności
Iluzoryczna zdolność do oszacowania skutków wywołanych pandemią COVID-19 stanowi coraz poważniejsze zagrożenie i wyzwanie dla banków, zwłaszcza w obszarze zarządzania płynnością finansową – uważa dr Sławomir Kujawa, adiunkt w Katedrze Bankowości i Finansów Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego.
Ład walutowy z perspektywy COVID-19 i możliwe jego scenariusze w najbliższych miesiącach przedstawia dr Maria Dunin-Wąsowicz.
Nie wprowadzamy zmian, kiedy jest dobrze, tylko kiedy jest fatalnie
O epidemiach, ich modelach, ofiarach, możliwych rozwiązaniach, ładzie gospodarczym, ale i nauczaniu w czasach kryzysów zdrowotnych z dr. Tomaszem Rożkiem – fizykiem, dziennikarzem, wykładowcą akademickim, popularyzatorem nauki, autorem telewizyjnych i radiowych programów edukacyjnych, rozmawiał Dariusz Łukawski.
Koronawirus może przynieść polskiej gospodarce nawet stagflację
Tak twierdzi dr Bogusław Grabowski, członek Rady Polityki Pieniężnej I kadencji (1998-2004), w rozmowie z Karolem Mórawskim.
Niezależnie od dynamiki wydarzeń nasza misja pozostaje niezmienna
Regulacje i nadzór nad polskim sektorem bankowym nie mogą ograniczać jego możliwości rozwojowych, w tym finansowania rozwiązań innowacyjnych. Wszak to banki pełnią rolę hubów technologicznych i integratorów rozwiązań cyfrowych w obrocie gospodarczym i komunikacji wielokanałowej, dostarczają płynności i bezpieczeństwa finansowego obywatelom oraz poszerzają zakres oferowanych usług poza tradycyjną domeną bankową – podkreśla Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.
Towarzyszy ludzkości od ponad tysiąca lat. Jak długo z nią jeszcze zostanie? Choć proces odchodzenia od fizycznego pieniądza postępuje, banknoty nieprędko znikną całkowicie. Jak będą się zmieniać i co zaoferują użytkownikom w nieodległej przyszłości? – prognozuje Łukasz Michalik.
Zapraszamy do lektury!
Redakcja
„Miesięcznika Finansowego BANK”
***
Pełne wydanie pisma jest dostępne w wersji papierowej (za pośrednictwem takich firm, jak: Kolporter, Empik, Kiosk24, Ruch SA, GLM Gajewski, Garmond Press SA) oraz elektronicznej (przez aplikację „BANK Miesięcznik Finansowy”, portal aleBank.pl oraz e-Kiosk).
Prenumerata: www.alebank.pl/Prenumerata
www.aleBank.pl/BANK #MiesięcznikBANK #NajbliżejBANKowości