Miasta z głową – I Międzynarodowy Kongres Regeneracja Miast Przemysłowych, 22-23 czerwca 2021 roku

Miasta z głową – I Międzynarodowy Kongres Regeneracja Miast Przemysłowych, 22-23 czerwca 2021 roku
Źródło: Open Eyes Economy
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Jaki jest cel regeneracji miast? Dlaczego niektóre przestrzenie miejskie są nadal wykorzystywane, a inne są zapomniane i zaniedbywane? Jak zmieniają się oczekiwania wobec przestrzeni miejskiej? Odpowiedzi na te i inne pytania usłyszymy 22 i 23 czerwca, podczas I. Międzynarodowego Kongresu Regeneracji Miast Przemysłowych, który odbędzie się w murach łódzkiej EC1. Wydarzenie będzie mieć charakter hybrydowy, podkreślają Organizatorzy.

W przeszłości ludzie musieli korzystać z ulic, placów, terenów zielonych i innych dostępnych obszarów, niezależnie od jakości i atrakcyjności tych miejsc.

Przestrzenie publiczne, jak i miejskie, kiedyś były „koniecznością” w życiu ludzi – dziś są tylko opcją. Globalny kapitalizm wymusił zmiany w postrzeganiu przestrzeni, w których funkcjonujemy, wymuszając stworzenie nowych warunków, co wymaga radykalnego przemyślenia kwestii rewitalizacji miast w ogóle, a w szczególności zachowania dziedzictwa kulturowego.

Czytaj także: Polacy na czele europejskiego sondażu: chcemy więcej zieleni i przestrzeni dla czystej mobilności

Dlatego punktem wyjścia pierwszej konferencji dotyczącej regeneracji miast, których organizatorami są Urząd Miasta Łodzi oraz Open Eyes Economy, będzie zrównoważony rozwój miast.

Wyjątkowe forum na temat regeneracji miast 

Pierwsza edycja odbędzie się na terenie EC1 – dawnej łódzkiej elektrowni, która dzisiaj pełni rolę nowoczesnego centrum kulturalno-edukacyjnego. Wyjątkowe miejsce, w którym odbędzie się pierwszy taki Kongres, jest najstarszą komercyjną elektrownią znajdująca się na terenie Łodzi, która służyła mieszkańcom przez niemalże 100 lat. Po okresie jej świetności, nieczynne i niszczejące tereny, położone w centrum miasta, zostały zrewitalizowane i zaadaptowane do pełnienia zupełnie nowych funkcji. 

Regeneracja miast różni się w zależności od skali miasta, rodzaju wyzwań oraz kontekstu społeczno-środowiskowego. Prawdziwe znaczenie tego trendu polega na tym, że zwiększa ona atrakcyjność miast

Nieprzypadkowa lokalizacja będzie miejscem wymiany dobrych praktyk planowania rozwoju miast i doświadczeń, ale także „żywym przykładem” tego, że budynki z bogatą historią oferują miastom więcej niż atrakcyjny design i symbole przeszłości. 

Wydarzeniem towarzyszącym będzie pokaz świateł i mappingu na świeżym powietrzu, który odbędzie się 22 czerwca o godzinie 22:30 przy Planetarium.

Czytaj także: BGK: 700 mln zł dla miast średniej wielkości w nowym programie

Specjaliści z całego świata w Łodzi

W debatach trwających dwa dni, panelach dyskusyjnych, potyczkach oraz prezentacjach weźmie udział ponad 150 prelegentów z całego świata. Wśród nich znajdą się Stefan Mayr (Supervien Urbanism Vienna), Filipo Logi (Siemens Mobility and HaCon), Sandra Piesik (3 idea B.V. Amsterdam), Janusz Michałek (Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna), Joanna Erdman (ING), Naotoshu Mishida (Hitachi Europe) czy Margrethe Vestager (Komisja Europejska).

Przygotowania do wydarzenia podsumował Adam Pustelnik, wiceprezydent miasta Łodzi:

 ‒ Ogromnie się cieszę, że do Łodzi przyjedzie ponad 150 prelegentów i panelistów z całego świata, bo to niepowtarzalna okazja nie tylko do dyskusji na temat przyszłości miast przemysłowych, takich jak Łódź, ale też wspaniała okazja do zaprezentowania potencjału naszego Miasta oraz promocji gospodarczej Łodzi i regionu. 

Czytaj także: Spaliny, jedno z najpoważniejszych zagrożeń w miastach, szczególnie dla dzieci

Program całego Kongresu i rejestracja

Regeneracja miast różni się w zależności od skali miasta, rodzaju wyzwań oraz kontekstu społeczno-środowiskowego. Prawdziwe znaczenie tego trendu polega na tym, że zwiększa ona atrakcyjność miasta, jego działalność gospodarczą i kulturową, na poziomie globalnym.

Dlatego w kongresowej agendzie nie zabraknie najbardziej aktualnych zagadnień, takich jak między innymi: nowa polityka przemysłowa, finansowanie regeneracji miast, nowe życie terenów i obiektów poprzemysłowych, miejskich miejsc spotkań, retrowersji, mobilności wewnątrz miast i konurbacji przemysłowych.

Tegoroczna edycja odbędzie się w formie hybrydowej – stacjonarnie przy zachowaniu wszelkich rygorów sanitarnych, jak i online, gdzie relację będzie można śledzić w czasie rzeczywistym.

Dla zarejestrowanych uczestników dostępna będzie specjalna wirtualna platforma, na której zainteresowani będą mieć możliwość śledzenia programu na żywo, bieżącego komentowania i zadawania pytań oraz networkingu czy dostępu do strefy expo.

Pełna agenda spotkania oraz informacje o prelegentach znajdują się na stronie www.regeneracjamiast.pl.

Uczestnictwo w wydarzeniu jest bezpłatne.

Zapisy na wydarzenie: tutaj

Źródło: Open Eyes Economy