MF i UOKiK stworzą ranking banków najlepiej traktujących kredytobiorców we frankach szwajcarskich

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

bank.06.400x300Powstanie ranking banków najlepiej traktujących frankowiczów - zapowiedzieli w czwartek minister finansów Mateusz Szczurek i szef UOKiK Adam Jasser. Podstawą do jego stworzenia będzie monitoring tego, jak banki wywiązują się z obietnic wobec osób posiadających kredyty we frankach (w tym w szczególności z uwzględniania ujemnych stawek LIBOR, czy ograniczania spreadów).

Szczurek przypomniał, że dwa tygodnie temu Komitet Stabilności Finansowej (KSF) zobowiązał banki, aby m.in. respektowały ujemne stawki LIBOR, czy ograniczyły spready walutowe, a Związek Banków Polskich potwierdził wolę banków, aby działać w interesie kredytobiorców dotkniętych gwałtownym umocnieniem się franka. „MF wspólnie z UOKiK będzie weryfikować na ile te ustalenia, a także to, co deklarują same banki, są respektowane” – powiedział. Zaznaczył, że w ramach KSF będzie też prowadzony monitoring stabilności sektora finansowego.

„Chcielibyśmy przedstawić ranking banków, a także listę najlepszych rozwiązań, najlepszych praktyk stosowanych na rynku w odniesieniu do kredytów walutowych” – powiedział Szczurek na konferencji prasowej.

Wyjaśnił, że w rankingu tym znajdą się informacje o najkorzystniejszych spreadach oferowanych przez banki i o bankach, które stosują ujemny LIBOR czy ujemne oprocentowanie brutto. „Tak, żeby wiadomo było, żeby klient mógł sprawdzić, co oferuje bank na tle konkurencji” – wyjaśnił.

Dodał, że dzięki temu także banki będą mogły dowiedzieć się, jaka jest oferta na rynku i do czego powinny aspirować. „Te najlepsze praktyki, już dziś widać, że stanowią czynnik, który zmienia sytuację kredytobiorców i powoduje, że obciążenie ratami w niektórych przypadkach jest nieznacznie wyższe lub wcale nie wyższe niż było przed skokową zmianą kursu (franka szwajcarskiego – PAP)” – wskazał szef MF.

Więcej informacji tutaj.

Źródło: Infor.pl