Metoda High-5: milenialsów sposób na bankowość

Metoda High-5: milenialsów sposób na bankowość
Fot. stock.adobe.com/terovesalainen
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Sahirenys Pierce to młoda Amerykanka i matka. Dążyła do spełnienia marzeń, ale żonglowanie pożyczkami studenckimi i wysokimi wydatkami nie było łatwe. Brakowało jej praktycznych porad finansowych dla swojego pokolenia. Pracując zaś w bankowości, w miarę, jak rosła jej wiedza finansowa, odkryła, że w pracy brakuje podobnych jej ludzi. Stworzyła więc organizację nastawioną na upraszczanie tematów finansowych i budującą pokoleniową wiedzę finansową.

Bankowa metoda High-5 opiera się na zasadzie tworzenia kont dla oszczędności, na potrzeby i dla zabawy, czyli na uproszczeniu zarządzania finansami z wielu kont #KontaBankowe

Na metodę High-5 wpadła, omawiając sprawy finansowe z mężem i słuchając w tle popularnej piosenki dla dzieci: Finger Family. Policzyła, ile kont wspólnie używali i była tym zaskoczona. Swoją bankową metodę High-5 oparła na zasadzie tworzenia kont dla oszczędności, na potrzeby i dla zabawy, czyli na uproszczeniu zarządzania finansami z wielu kont. Wiele osób próbowało innych metod, jak budżetowanie i oszczędzanie pieniędzy, ale np. jedno konto nie działało skutecznie. Na czym polega więc pięć kluczowych zasad metody?

Rachunki

Rachunki: Wszystkie obowiązkowe rachunki to kciuk! To najsilniejszy i największy palec. Taka sama rola jest naszych rachunków do opłacenia, które zjadają największą część dochodów uwzględniając czynsz i kredyt, co powinno się chronić przypisanym oddzielnym kontem.

Styl życia

Styl życia: To palec wskazujący i konto do sprawiania sobie radości. Jeśli dajemy sobie na ten cel określoną kwotę, to wychodząc gdzieś, wydajemy tylko tyle, ile dokładnie wskazaliśmy. Ile chcemy i możemy.

Fundusz Ratunkowy

Fundusz Ratunkowy: środkowy palec obejmuje sytuacje awaryjne, które często niosą ze sobą wiele emocji, takich jak gniew, frustracja, a nawet smutek. Obecnie przeciętny Amerykanin nie radzi sobie z nagłymi wypadkami, które wynoszą 1000 USD. Dlatego ważne jest, aby z wyprzedzeniem planować i oszczędzać na te nieprzewidziane rzeczywiste sytuacje na osobnym koncie oszczędnościowym.

Cele długoterminowe

Cele długoterminowe: To palec serdeczny, pełen zaangażowania i długotrwałego spełnienia. Jest to konto oszczędnościowe, które wyznaczamy dla wymarzonego domu, nowego samochodu lub większych wydatków, które zajmą więcej niż 12 miesięcy.

Cele krótkoterminowe

Cele krótkoterminowe: To najmniejszy palec i prawdopodobnie najniebezpieczniejsze konto oszczędnościowe, które należy mieć na oku. Jest to konto oszczędnościowe, którego zazwyczaj nie oszczędzamy. Tu zawierają się wakacje, telefony komórkowe i wszystkie ciekawe rzeczy, które chcemy zrobić w tym roku. Nadal można to robić, ale dzięki oszczędnościom na oddzielnym koncie, z dala od innych obowiązków.

Więcej >>>