mBank wycofuje apelację ws. odszkodowań za zawyżone oprocentowanie rat kredytów frankowych

mBank wycofuje apelację ws. odszkodowań za zawyżone oprocentowanie rat kredytów frankowych
Źródło: mBank
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
mBank zdecydował się wycofać apelację w sprawie, dotyczącej odszkodowań dla 1247 klientów za zawyżone oprocentowanie rat kredytu we franku szwajcarskim - podał bank w komunikacie.
.@mBankpl zdecydował się wycofać apelację w sprawie dotyczącej odszkodowań dla 1247 klientów za zawyżone oprocentowanie rat kredytu we franku szwajcarskim #KredytyFrankowe #CHF #mBank

W lipcu 2013 roku Sąd Okręgowy w Łodzi uznał, że mBank powinien zapłacić grupie 1247 klientów odszkodowanie za zawyżone oprocentowanie rat kredytu hipotecznego. Władze banku zapowiedziały wówczas w tej sprawie apelację.

Pozew zbiorowy przeciw bankowi

Pozew zbiorowy przeciw bankowi o ustalenie jego odpowiedzialności odszkodowawczej wobec członków grupy wniósł do łódzkiego sądu Miejski Rzecznik Konsumentów w Warszawie. Zarzucił on bankowi nienależyte wykonywanie umów o kredyt hipoteczny waloryzowany kursem franka szwajcarskiego, zawartych w latach 2005-2006.

mBank podał w środę, że zdecydował się wycofać apelację od wyroku z uwagi na fakt, że sprawa (będąca na wokandzie od 2010 roku) w kolejnych latach „znacząco oddaliła się od istoty sporu”.

„Świadczą o tym rosnące żądania grupy powodowej” – podano w komunikacie.

Czytaj także: mBank: rezerwa na ryzyko prawne związane z portfelem kredytów frankowych w II kw. wynosi 189 mln zł >>>

Bank ocenił, że wyrok Sądu Okręgowego w obecnych warunkach daje szansę na rozstrzygnięcie tej sprawy wokół kwestii, której – jak podano – w rzeczywistości dotyczyła.

„Od początku była nią zasada ustalania oprocentowania przez bank, a nie to, czy umowy były ważne” – podano.

Po umorzeniu postępowania przez Sąd Apelacyjny w Łodzi, nastąpi uprawomocnienie się wyroku Sądu Okręgowego w Łodzi.

„Z treści wyroku oraz jego uzasadnienia wynika stałe oprocentowanie umów kredytowych hipotecznych indeksowanych do waluty obcej na poziomie oprocentowania z dnia uruchomienia kredytu. W dzisiejszych warunkach takie rozstrzygnięcie w tej sprawie można potraktować jako kompromisowe” – podano w komunikacie.

Źródło: PAP BIZNES