Marek Dietl, prezes GPW podsumowuje rok giełdy w Warszawie

Marek Dietl, prezes GPW podsumowuje rok giełdy w Warszawie
Fot. stock.adobecom / MOZCO Mat Szymanski
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Marek Dietl, prezes zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) podsumował mijający rok – w jego opinii rok 2023 był dla GPW bardzo dobry. Rok 2024 również zapowiada się bardzo dobrze, czytamy w komunikacie prasowym GPW.

Na progu Nowego Roku GPW dokonała krótkiego podsumowania minionych dwunastu miesięcy i przedstawiła prognozy na nowy 2024 rok.

– Był to ze wszech miar bardzo dobry rok dla GPW. Mieliśmy wyższe obroty niż przed pandemią COVID-19. (…) WIG20 spośród wiodących indeksów świata zachowywał się najlepiej – w ciągu ostatnich 12 miesięcy urósł o ponad 1/3 i już podczas wakacji był najlepszym indeksem.

Utrzymaliśmy pozycję w pierwszej piątce pod względem płynności w Europie. Pod względem obrotów jesteśmy w pierwszej dziesiątce wśród giełd narodowych, natomiast uwzględniając wszystkie platformy obrotu w Europie jesteśmy w okolicach pierwszej 20.

Marek Dietl, prezes zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW)

Pozostaliśmy też liderem w regionie z ponad 50-proc. udziałem w obrotach na rynku kasowym i ponad 90-proc. udziałem w obrotach na rynku instrumentów pochodnych – powiedział Marek Dietl, prezes zarządu GPW w cotygodniowym „Wideokomentarzu GPW” zamieszczonym na oficjalnym kanale Giełdy w mediach społecznościowych.

Czytaj także: GPW Private Market rozpocznie działalność operacyjną w 2024 roku

Rynek akcji na GPW – obawy

Prezes zarządu GPW widzi też wiele pozytywnych sygnałów na rozpoczynający się rok. Choć zwraca też uwagę na niepewności:

– Rok 2024 będzie upływał pod znakiem szczególnie tych branż, które są pośrednim lub bezpośrednim beneficjantem środków unijnych.

Do tego bardzo dużą rolę będzie odgrywała polityka gospodarcza rządu. Wiemy już z zapowiedzi, że utrzymane będą wszelkie programy socjalne. Natomiast ewentualne obniżki kwoty wolnej od podatku również doprowadzą do tego, że dochód rozporządzalny Polaków będzie wyższy, co pozwoli lepiej rozwijać się tym biznesom, które obsługują konsumentów. (…)

Musimy także być bardzo uważni i obserwować jak dalej będą przebiegać procesy inflacyjne (…) – dodał Marek Dietl.

„Wideokomentarze GPW” zamieszczane są na oficjalnym koncie Giełdy na portalu YouTube GPW.

Źródło: Giełda Papierów Wartościowych / GPW