Ludzie i Pieniądze: Standardy bankowości

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

bank.2009.11.foto.18.a.150x

Aż 411 osób dołączyło do elity bankowców. Już 13 tysięcy pracowników tego sektora ma certyfikaty Systemu Standardów Kwalifikacyjnych w Bankowości Polskiej. To 10 procent zatrudnionych w branży.

Jan Osiecki

W październiku już po raz 37 wręczono certyfikaty Związku Banków Polskich wydawane w ramach Systemu Standardów Kwalifikacyjnych w Bankowości Polskiej. Tym razem 411 osób otrzymało stopnie zawodowe: samodzielnego pracownika bankowego, dyplomowanego pracownika bankowego czy specjalisty bankowego z jednej z wybranych specjalizacji. Tytuł samodzielnego pracownika bankowego otrzymało 96 osób, dyplomowanego pracownika bankowego 313 osób oraz 2 osoby stopnie specjalisty bankowego z zakresu analizy kredytowej i fundamentalnej.

Nie wystarczy tylko zdać egzaminu, potrzebne są również kwalifikacje oraz doświadczenie. Cały czas pracujemy nad tym, aby program był jak najbardziej nowoczesny. Ci, którzy zdobywają certyfikaty, należą do elity bankowości – podkreślał przewodniczący Komitetu ds. Standardów Kwalifikacyjnych Włodzimierz Grudziński. – W tej chwili certyfikaty ma już 13 tys. osób. To wykwalifikowana armia pracowników bankowości. Elita. Dzięki tym ludziom Polska jako jedyny kraj w regionie w czasie ogólnoświatowego kryzysu nadal notuje wzrost PBK, a minister nie musi ratować sektora, dofinansowując banki – zaznaczył dyrektor generalny ZBP Andrzej Wolski.

„Standardy Kwalifikacyjne” to zatwierdzony przez Zarząd ZBP spis wymagań dotyczący wiedzy i umiejętności pracowników banków, bez względu na wielkość, profil działalności i zasięg działania banku, w którym pracują. System Standardów dzieli te wymagania na poziomy, które odpowiadają kolejno stopniom zawodowym, wśród nich m.in.:

Samodzielny pracownik bankowy – egzamin ABC bankowości (lub ukończone studia wyższe czy podyplomowe na kierunku finanse i bankowość czy finanse i rachunkowość) + roczny staż pracy w bankowości.

Dyplomowany pracownik bankowy – egzamin po studium bankowości lub egzamin na Europejski Certyfikat Bankowca EFCB + 2-letni staż pracy w bankowości

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI