Lublin w The Economist

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

140703.lublin.400xThe Economist opracował dodatek poświęcony Polsce - "Złota Szansa". Wśród czterech miast opisanych przez redakcję magazynu znalazł się również Lublin. To prestiżowe wyróżnienie dla naszego miasta wskazuje, że Lublin jest coraz częściej doceniany na arenie międzynarodowej.

Redakcja prestiżowego brytyjskiego tygodnika „The Economist” opracowała 12-stronicowy dodatek poświęcony Polsce, który opisuje największe sukcesy Polski ostatnich lat, ale także wskazuje na nadchodzące dla naszego kraju zagrożenia. Redaktorka Vendeline Von Bredow, która opracowała dodatek starała się przedstawić analizę polskiego sukcesu w nawiązaniu do historii i sytuacji, w jakiej Polska znalazła się po 1989 roku. Obszerne fragmenty zostały również poświęcone opisowi wybranych przez dziennikarkę polskich miast, w których znalazł się także Lublin.

Lublin w dodatku „The Economist” został określony, jako siła napędowa dla Polski Wschodniej. Miasto, które jako główny ośrodek administracyjny w tej części kraju, został sklasyfikowany jako „brama do Ukrainy i Rosji”. Vendeline Von Bredow wskazała również, że już teraz w Lublinie jest coraz więcej studentów ukraińskich, a ich rodzice inwestują w nieruchomości w naszym mieście.

Dziennikarka zauważyła również dążenia oraz pracę Prezydenta Miasta Lublin Krzysztofa Żuka, który stara się pomóc swojemu miastu dogonić prężnie działające miasta na zachodzie kraju. Dostrzegła także i pozytywnie oceniła Strategię Rozwoju Lublina na lata 2013-2020, którą opisała jako dokument zawierający ambitne plany na przyszłość. Renowację pięknego, zabytkowego Teatru Starego oraz stworzenie ponad 4000 nowych miejsc pracy w sektorze IT oraz BPO/SSC. Doceniła ró wnież wzrost dostępności komunikacyjnej Lublina, powstanie lotniska oraz prace nad budową obwodnicy miasta.

– To duże wyróżnienie dla naszego miasta. Nasza codzienna praca oraz strategia, jaką przyjęliśmy zaczyna przynosić efekty. To już kolejne wyróżnienie Lublina na międzynarodowej arenie. Kilka miesięcy wcześniej, kolejne opiniotwórcze pismo z grupy Financial Times, fDi Magazine, które specjalizuje się w problematyce zagranicznych inwestycji bezpośrednich, wyróżniło Lublin, jako najlepsze miasto dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych w rankingu „Europejskie miasta i regiony przyszłości 2014/2015”. Jestem pewien, że to dopiero początek – powiedział Krzysztof Żuk, Prezydent Miast Lublin.

Vendeline Von Bredow odnosi się również do przeszłości i bagażu, z jakim Lublin wchodził w okres transformacji gospodarczej poszukując swojej drogi i przekuwając potencjały na sukces. W tym do położenia geograficznego Lublina w Polsce Wschodniej, która ma niższy poziom rozwoju społeczno-ekonomicznego niż Polska Zachodnia. Jednak zauważenie zmian, jakie w ostatnich latach zostały wdrożone w Lublinie przez opiniotwórczy magazyn potwierdza, że droga która została obrana jest skuteczna.

Źródło: Urząd Miasta Lublin