Lewiatan: apel o pomoc sektorową dla całej branży targowej
Pomoc dedykowana dla branży targowej trafi zaledwie do kilku procent firm, co jest spowodowane przyjęciem tylko jednego numeru kodu PKD, tj. 82.30. Z ‒ dotyczącego organizatorów targów.
90% firm bez pomocy
Tymczasem w branży targowej działa ok. 4 500 firm w kilku różnych segmentach. Organizatorzy targów stanowią jedynie niecałe 1,5%.
Przyjmując, iż część przedsiębiorstw z pozostałych segmentów, organizuje również targi i ma jako wiodące PKD wpisany numer 82.30. Z udział ten może wzrosnąć do 10%. Oznacza to, że 90% firm, które mają przychody głównie z działań na rzecz targów, nie otrzyma żadnej pomocy.
‒ Targi kojarzą się głównie z organizatorami targów jednak stanowią oni tylko kilka procent całego rynku. Wiodącym segmentem są firmy projektujące i budujące stoiska targowe. To ponad 80% sektora targowego.
90% firm, które mają przychody głównie z działań na rzecz targów, nie otrzyma żadnej pomocy.
Należy również pamiętać, że branża targowa to obiekty targowo-konferencyjne, czy firmy spedycji i transportu targowego. Nie można zatem mówić, że branża targowa otrzymała pomoc rządową, bowiem z pomocy mogą skorzystać jedynie nieliczni ‒ mówi dr Beata Kozyra, prezes zarządu Polskiej Izby Przemysłu Targowego.
Czytaj także: 1,22 mld zł nowych zaległości firm w pół roku pandemii COVID-19
Rozszerzenie pomocy o inne branże
Polska Izba Przemysłu Targowego i Konfederacja Lewiatan proponują rozszerzenie pomocy w ramach tarczy PFR 2.0 o inne branże z następującymi kodami PKD:
68.20.Z wynajem i zarządzanie nieruchomościami: pod tym kodem PKD działają obiekty targowe i konferencyjne wynajmujące powierzchnię wraz z usługami towarzyszącymi na rzecz wydarzeń targowych, konferencji, eventów – ok. 31 firm;
73.11.Z – działalność agencji reklamowych: pod tym kodem PKD działają firmy projektujące i budujące stoiska targowe, wystawy i branding kongresowy – ok. 3602 firm;
52.29.C – działalność pozostałych agencji transportowych: pod tym kodem PKD działają firmy transportu i spedycji targowej – 9 firm.
Dodatkowe kryteria pomocy
Dla ograniczenia liczby przedsiębiorstw funkcjonujących pod tymi kodami PKD powinny być wprowadzone jasne kryteria przyznania pomocy.
Przychód w trzech dowolnie wybranych miesiącach 2020 r. powinien być niższy o co najmniej 75% w stosunku do przychodu uzyskanego w tych samych miesiącach w 2019 r.
Dodatkowo każda firm zobowiązana byłaby do złożenia oświadczenia pod rygorem odpowiedzialności karnej, że 75% ubiegłorocznego przychodu była całkowicie zależna od organizacji, obsługi oraz innych usług świadczonych na rzecz targów i kongresów w kraju i za granicą.
Czytaj także: Dług Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 wzrósł do 81,99 mld zł na koniec września