Lekka poprawa koniunktury gospodarczej wg badań GUS

Lekka poprawa koniunktury gospodarczej wg badań GUS
Fot. stock.adobe.com / gopixa
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Badania koniunktury gospodarczej przeprowadzane co miesiąc przez GUS pokazały, że w styczniu br. przedsiębiorstwa w większości obszarów gospodarki oceniają koniunkturę lepiej lub podobnie jak przed miesiącem.

Ale wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury GUS we wszystkich obszarach znajduje się poniżej średniej długookresowej. Najbardziej optymistycznie sytuację oceniają przedsiębiorstwa z sekcji „działalność finansowa i ubezpieczeniowa” (plus 19,0) oraz „informacja i komunikacja” (plus 11,6). Wskaźniki te są jednak poniżej średniej długookresowej.

Największy pesymizm panuje w podmiotach z sekcji „zakwaterowanie i gastronomia” (minus 11,9) oraz „przetwórstwo przemysłowe” (minus 10,5).

We wszystkich sektorach gospodarki przeważały odpowiedzi wskazujące, że ceny zarówno w krótkim okresie (najbliższe 1-3 miesiące), jak i dłuższym (najbliższe 12 miesięcy) będą rosły wolniej niż dotychczas.

Czytaj także: Wskaźnik PMI dla Polski w grudniu ’23 negatywnie zaskakuje>>>

Koszty zatrudnienia – problem nr 1

Wśród czynników wpływających na wzrost kosztów funkcjonowania firmy dominują wskazania na koszty zatrudnienia oraz ceny energii i paliw. Natomiast coraz mniej ankietowanych  wskazuje na ceny importu bezpośredniego, jako na czynnik generujący wzrost kosztów.

Skutki wojny w Ukrainie negatywnie wpływają na ankietowane firmy, ale znaczenie tego czynnika spada. Najważniejszym, negatywnym skutkiem wojny wskazywanym przez ankietowanych jest wzrost kosztów.

We wszystkich obszarach gospodarki zauważalny jest istotny spadek uciążliwości bariery związanej z niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej (szczególnie w sekcjach „budownictwo”, „finanse i ubezpieczenia” oraz „zakwaterowanie i gastronomia”).

Zdecydowanie rzadziej niż przed rokiem zgłaszana jest bariera kosztów materiałów w budownictwie oraz niedoboru surowców, materiałów i półfabrykatów (z przyczyn pozafinansowych) w „przetwórstwie przemysłowym”.

Nastroje w finansach i ubezpieczeniach

W sekcji „finanse i ubezpieczenia” poprawę koniunktury odnotowuje w styczniu 23,4% badanych firm, a jej pogorszenie – 4,5% (przed miesiącem odpowiednio 23,4% i 4,6%). Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

W sekcji tej bieżący popyt i sprzedaż oceniane są mniej korzystnie niż w grudniu, przy pozytywnych i zbliżonych do odnotowanych przed miesiącem diagnozach sytuacji finansowej. Prognozy sprzedaży są mniej optymistyczne niż w grudniu, przy utrzymujących się korzystnych przewidywaniach dotyczących popytu oraz bardziej pozytywnych niż przed miesiącem oczekiwaniach w zakresie sytuacji finansowej. Przewidywane jest zwiększenie zatrudnienia.

Odsetek przedsiębiorstw z sekcji „finanse i ubezpieczenia”  nie odczuwających żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności kształtuje się na poziomie 10,5% (przed rokiem 9,0%). Firmy zgłaszające bariery najczęściej wskazują na trudności związane z niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej (60,2% w styczniu br., 78,0% przed rokiem), niejasnymi, niespójnymi i niestabilnymi przepisami prawnymi (52,2% w styczniu br., 50,9% przed rokiem) oraz kosztami zatrudnienia (50,1% w styczniu br., 48,2% przed rokiem).

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury gospodarczej jest obliczany jako średnia arytmetyczna sald odpowiedzi na pytania z ankiety miesięcznej dotyczące bieżącej i przewidywanej sytuacji gospodarczej przedsiębiorstwa. Przyjmuje wartości od -100 do +100, przy czym wartości poniżej zera wskazują na gorszą koniunkturę, a powyżej zera na dobrą koniunkturę. Wskaźnik przyjmujący wartość równą zero oznacza sytuację, gdy koniunktura nie zmienia się.

Witold Gadomski
Witold Gadomski, publicysta ekonomiczny, od ponad 20 lat pracujący w Gazecie Wyborczej. Autor książki o Leszku Balcerowiczu, współautor Kapitalizm. Fakty i iluzje. Od 2020 roku współpracuje z portalem BANK.pl.
Źródło: BANK.pl