Kwestie ESG zaczęły być dostrzegane przez rynek kapitałowy
Raporty CSR i zrównoważonego rozwoju stawały się coraz powszechniejsze i bardziej usystematyzowane, często według GRI Standards.
Cały czas używano skrótu CSR, chociaż zakres działań był o wiele szerszy niż jedynie na rzecz społeczeństwa.
Zrównoważony rozwój: CSR i ESG
Obecnie mówimy o ESG, jednak zostajemy w tych samych obszarach zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialnego biznesu. Kwestie ESG zaczęły być dostrzegane przez rynek kapitałowy, inwestorzy zaczęli poszukiwać informacji na temat działań spółek w tych obszarach.
Pracując z bankami przy implementowaniu ESG, widzimy, że zmienił się sposób przedstawiania działań na rzecz zrównoważonego rozwoju, ewaluacji podejścia biznesu do nich, a także kładzenia większego nacisku na kwestie ładu korporacyjnego i transparentności. Rozwój regulacji i popularyzacja wytycznych, zwłaszcza w kwestiach klimatycznych, przyspieszają włączanie kolejnych spółek do zrównoważonego rozwoju, co też obserwujemy po zwiększonym zainteresowaniu banków obszarem ESG.
Taksonomia w sektorze bankowym
Z naszego doświadczenia wynika, że dużym wyzwaniem dla banków jest i nadal będzie szybkie dostosowanie się do obowiązujących regulacji.
Chodzi tu przede wszystkim o kwestie dostosowania wewnętrznych systemów zbierania danych i kalkulacji GAR, zgodnej z rozporządzeniem o tzw. taksonomii, czy ujawnienia dotyczące ryzyk ESG z filara III rozporządzenia CRR.
Mimo złagodzenia pierwotnych założeń EBA, banki będą musiały ujawniać szereg informacji, które do dotąd nie były przez nie podawane publicznie.
Ewa Solarz, Head of ESG, Tailors Group,
agencji PR i IR, świadczącej usługi w zakresie ESG.
Komentarz pochodzi z Miesięcznika Finansowego BANK, lipiec 2022