Kwadrans EKF: byli prezesi PKO BP i Citi Handlowy ostrzegają przed wzrostem stóp procentowych, co może być zaskoczeniem dla kredytobiorców

Kwadrans EKF: byli prezesi PKO BP i Citi Handlowy ostrzegają przed wzrostem stóp procentowych, co może być zaskoczeniem dla kredytobiorców
Zbigniew Jagiełło i Sławomir Sikora Źródło: EKF
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Tuż przed rozpoczęciem Europejskiego Kongresu Finansowego odbył się Kwadrans EKF, w którym uczestniczyli były prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło i były prezes banku Citi Handlowy, Sławomir S. Sikora. Kwadrans EKF to formuła w ramach, której dwaj uczestnicy spotkania prowadzą ze sobą swobodną rozmowę, często urozmaiconą pytaniami z sali.

Zbigniew Jagiełło oceniając najważniejsze swoje osiągnięcia w PKO BP, wskazał na zespół, z którym pracował, a także na aplikację IKO, która – według niego – zapisze się historii banku, tak jak udział w budowie portu w Gdyni i stworzenie Szkolnych Kas Oszczędności.

Czytaj także: Zbigniew Jagiełło z PKO BP do Rady Nadzorczej Polskiego Standardu Płatności, operatora BLIK-a >>>

Za jeden za najtrudniejszych momentów w swojej karierze uznał dzień pożegnania z PKO BP.

Czy w związku z inflacją nie powtórzy się problem frankowy?

Sławomir S. Sikora pytał, czy w związku z inflacją nie powtórzy się problem frankowy.

Jagiełło odpowiedział, że kredyt na 30 lat nie jest już produktem bankowym, bo nie da się w tak długim okresie zabezpieczyć ryzyka. Za jakiś czas może pojawić się podobny problem jak z kredytami frankowymi.

Przestrzegał przed powrotem do czasu, kiedy był młody i stopy procentowe były bardzo wysokie.

Wzrost stóp procentowych nieunikniony

Sławomir S. Sikora mówił, że stopy wcześniej czy później będą wyższe. Chodzi o to, aby nie było to w przyszłości zaskoczeniem dla klientów ani dla nadzorców rynków. Ważne jest to, aby umowy kredytowe były prawidłowo skonstruowane, tak żeby potem nie było problemów z oceną, czy oprocentowanie kredytu było właściwie wyliczone w okresie, kiedy stopy będą wyższe.

Czytaj także: Prezes NBP: w pewnym momencie będziemy musieli podnieść stopy procentowe; dużo wyjaśni listopadowa projekcja >>>

Były prezes Citi Handlowy uważa, że nominalnie niskich stop procentowych nie będzie, ale Zbigniew Jagiełło zauważył, że realnie ujemne stopy procentowe już są.

Zdaniem Sławomira S. Sikory w ciągu roku można spodziewać podwyżki stóp procentowych.

Czytaj także: Przed Europejskim Kongresem Finansowym, który „nigdy nie śpi” >>>

Na zakończenie Kwadransu EKF prof. Leszek Pawłowicz, koordynator Europejskiego Kongresu Finansowego, zaprosił obu byłych prezesów banków komercyjnych do uczestniczenia w Radzie Odpowiedzialnych Finansów przy EKF.

Więcej najnowszych wiadomości z Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie >>>

Źródło: aleBank.pl