KUKE: w 2021 roku o 10 – 15 proc. więcej niewypłacalności firm
„Rok 2020 przyniósł światowej gospodarce prawdziwy rollercoaster, a pojawienie się epidemii koronawirusa zdezaktualizowało natychmiast wszystkie prognozy. Nie sprawdziły się również nasze oczekiwania sprzed roku mówiące o nieznacznym wzroście przypadków niewypłacalności w Polsce w 2020 r., ale też nie zrealizowały się najgorsze obawy analityków formułowane kilka tygodni później, gdy pandemia zamroziła na ponad dwa miesiące gospodarki niemal całego świata” – czytamy w komunikacie.
Czytaj także: Blisko 70 proc. firm miało problemy z utrzymaniem płynności finansowej w 2020 roku >>>
Niepewność prognoz
Według KUKE, w obecnej sytuacji karkołomnym zadaniem jest stawianie prognoz na rok bieżący, zwłaszcza że w małym stopniu o upadłościach firm będą decydowały kwantyfikowalne procesy gospodarcze, a bardziej odpowiadać za to będą zupełnie nieprzewidywalna pandemia i niemal równie trudne do odgadnięcia interwencje władz państwowych na rynku.
Zakładamy jednak, że skala ryzyka w gospodarkach polskiej i europejskiej będzie w tym roku zdecydowanie mniejsza i dlatego oceniamy, że liczba bankructw i restrukturyzacji zwiększy się o 10-15% w porównaniu z rokiem minionym.
„Z naszych obliczeń prowadzonych w oparciu o dane z Monitora Sądowego i Gospodarczego wynika, że niewypłacalność dotyczyła w ubiegłym roku 1 342 spółek prawa handlowego. Oznacza to wzrost o 374 przypadki, czyli o 38,6% w porównaniu z 2019 r. Liczba ogłoszonych przez sądy upadłości spadła z 543 do 535 przypadków (o 1,5%). Drastyczny wzrost nastąpił natomiast w kategorii restrukturyzacja – z 425 do 807 spraw (+89,9%)” – czytamy dalej.
Uproszczone restrukturyzacje firm
Zdaniem wiceprezesa KUKE Tomasza Ślagórskiego, za praktycznie cały ten wzrost odpowiada drugie półrocze 2020 r. i uproszczone restrukturyzacje firm dopuszczone w czerwcu zmianą w regulacjach przeprowadzonych w celu walki ze skutkami pandemii.
„Od sierpnia z każdym miesiącem przyspieszała dynamika wzrostu niewypłacalności w ujęciu 12-miesięcznym, obrazując skalę pogarszania się sytuacji finansowej firm w okresie pandemii. Choć wynika to na pewno w dużej mierze także z 'uczenia się’ przedsiębiorców nowych przepisów i korzystania właśnie z uproszczonego trybu restrukturyzacji. Z niepokojem będziemy wypatrywać stabilizacji tego wskaźnika, co powinno nastąpić w drugim półroczu. Należy zakładać, że część prowadzonych obecnie restrukturyzacji przerodzi się w bankructwa” – dodał wiceprezes.
Pogorszenie sytuacji płatniczej kontrahentów z rynków wschodniej Europy i Azji Środkowej
Według niego, sygnały płynące z rynków zagranicznych przez większą część roku także nie były alarmujące, choć w ostatnich miesiącach zanotowano pogorszenie sytuacji płatniczej kontrahentów z rynków wschodniej Europy i Azji Środkowej.
„Tam osłabienie koniunktury może być trwalsze i eksporterzy powinni być ostrożni. Bezpieczne wydają się być rynki Azji Wschodniej, ponieważ tamtejsze gospodarki (Chiny, Korea Południowa, Wietnam) przeszły niemal bez strat przez ubiegłoroczne zawirowania i na ten rok prognozowane jest dla nich dynamiczne odbicie wspierane cały czas eksportem. Z prognoz instytucji zajmujących się oceną kondycji finansowej przedsiębiorstw wynika, że nasz główny partner handlowy – Europa (zwłaszcza Niemcy i kraje z południa kontynentu) zmierzy się z większą falą „odłożonych” upadłości z 2020 r. Jeszcze więcej niepewności dotyczy Wielkiej Brytanii, gdzie do poważnych problemów z pandemią dochodzi utrzymujące się zamieszanie po opuszczeniu z końcem roku strefy wolnego handlu z Unią Europejską. Tam KUKE notowała w 2020 r. zwiększony poziom niewypłacalności. Lepiej poradzą sobie Stany Zjednoczone, gdzie nowa administracja aplikuje potężną stymulację fiskalną” – podsumował Ślagórski.
Indeks upadłości w przemyśle
Indeks upadłości w przemyśle wyniósł w grudniu 0,71%, podczas gdy rok wcześniej sięgał 0,59%. Najwyższy poziom w minionym roku indeks zanotował w lipcu – 0,79%. Indeks rozpoczętych restrukturyzacji wzrósł do 0,66% z 0,57% w grudniu 2019 r. Indeks upadłości w budownictwie wyniósł na koniec roku 1,04% wobec 1,4% w grudniu 2019 r., natomiast indeks rozpoczętych restrukturyzacji przyniósł wzrost do 1,17% z 0,6%. W branży handlowej indeks upadłości spadł do 0,62% z 0,89% rok wcześniej, zaś indeks rozpoczętych restrukturyzacji wzrósł do 0,52% z 0,35%. W transporcie i logistyce indeks upadłości podniósł się do 0,89% z 0,69%. W przypadku wskaźnika rozpoczętych restrukturyzacji nastąpił znaczny wzrost z 0,3% do 0,96%. Indeks upadłości w usługach wzrósł do 0,92% z 0,75% rok wcześniej, a indeks rozpoczętych restrukturyzacji wyraźnie skoczył do 0,96% z 0,38%, podano także.
Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) ubezpiecza transakcje handlowe polskich przedsiębiorców. Jako jedyna firma w Polsce prowadzi także ubezpieczenia długoterminowych projektów eksportowych o charakterze inwestycyjnym oraz produkty z gwarancjami Skarbu Państwa. Należy do Grupy PFR.