KSF-M rekomenduje poziom wysokości wskaźnika bufora antycyklicznego

KSF-M rekomenduje poziom wysokości wskaźnika bufora antycyklicznego
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Komitet Stabilności Finansowej ds. nadzoru makroostrożnościowego (KSF-M) podjął uchwałę ws. rekomendacji dotyczącej ustalenia wysokości wskaźnika bufora antycyklicznego na poziomie: 1 proc. po upływie 12 miesięcy i 2 proc. po upływie 24 miesięcy od ogłoszenia przez Ministra Finansów rozporządzenia w tej sprawie.

„Komitet podjął uchwałę ws. rekomendacji dotyczącej ustalenia wysokości wskaźnika bufora antycyklicznego na poziomie: 1 proc. – po upływie 12 miesięcy, 2 proc. – po upływie 24 miesięcy od ogłoszenia przez Ministra Finansów rozporządzenia w tej sprawie” – podał KSF-M w komunikacie.

Przedstawiciel Ministra Finansów przyjął rekomendację i zadeklarował podjęcie odpowiednich działań legislacyjnych.

Bufor antycykliczny

Rekomendacja Komitetu opiera się na przyjętej w marcu 2024 r. strategii stosowania bufora antycyklicznego w Polsce. Komitet uznał za wskazane ustalenie neutralnego poziomu bufora antycyklicznego (nBA), który ma charakter ostrożnościowy i będzie obowiązywał banki także przy standardowym poziomie ryzyka, tj. przez większość cyklu finansowego.

„Pozwoli to wzmocnić odporność sektora bankowego oraz przygotować go na potencjalną sytuację kryzysową, będącą następstwem materializacji trudnych do przewidzenia lub nieprzewidywalnych rodzajów ryzyka (takich jak np. pandemia)” – napisano

Źródło: PAP BIZNES