Kredyty hipoteczne – kwartalny spadek, ale trend wzrostowy utrzymany
W III kwartale 2015 roku banki udzieliły mniej kredytów niż w II kwartale zarówno pod względem ilości, jak i wartości uruchomionych kredytów. Jednak bardziej optymistyczne wyniki wychodzą po porównaniu zmian rocznych. Okres od lipca do końca września 2015 roku był lepszy od analogicznych miesięcy dwóch poprzednich lat pod względem wartości udzielonych kredytów.
Rynek kredytowy charakteryzuje się pewną sezonowością. Zwiększone zainteresowanie transakcjami mieszkaniowymi obserwujemy w okresie wiosenno-letnim, w tym czasie wiele osób rozpoczyna także budowę domu. Przekłada się to na zwiększoną aktywność w poszukiwaniu kredytu właśnie na II i III kwartał każdego roku. Dodatkowo, czynnikiem stymulującym zaciąganie kredytu są wszelkie zmiany w regulacjach, tak jak np. zwiększenie wymogów wkładu własnego. Z tego powodu, oprócz porównywania kolejnych kwartałów, warto zwrócić uwagę jak zachowuje się rynek w ujęciu rocznym. Warto porównać analogiczne okresy kolejnych lat.
Trzy kwartały wzrostów
W porównaniu z analogicznym okresem roku 2014, III kwartał tego roku był lepszy o ponad 5 proc. w ujęciu wartościowym i o 0,67 proc. w ujęciu ilościowym. Takie wzrosty obserwujemy już od początku tego roku. Także I i II kwartały 2015 roku były lepsze od analogicznych okresów w 2013 i 2014 roku. Zatem, mimo iż III kwartał 2015 roku był słabszy od poprzedniego nie należy zapominać o pozytywnym trendzie wzrostowym przy porównywaniu analogicznych okresów.
Dalsze wzrosty w IV kwartale
W okresie od października do końca roku należy także oczekiwać wzrostów. Wpłyną na to dwa czynniki – nowelizacja programu Mieszkanie dla Młodych oraz wdrożenie kolejnego etapu Rekomendacji S i zwiększenie wymogu wkładu własnego. Nowe zasady rządowego programu dopłat obowiązują co prawda od 1 września, jednak zdecydowana większość wniosków złożonych po wejściu w życie przepisów zostanie uruchomiona w październiku czy listopadzie i uruchomienie tych kredytów będzie raportowane w IV kwartale. Procedura ubiegania się o kredyt z reguły trwa kilka tygodni, więc w praktyce niewiele spośród wniosków złożonych tuż po 1 września zdążyło uruchomić się jeszcze w III kwartale.
Konieczność wniesienia zwiększonego wkładu własnego od 2016 roku jest także czynnikiem, który motywuje wiele osób do złożenia wniosku kredytowego i uruchomienia kredytu jeszcze w 2015 roku. Zatem skumulowanie tych dwóch czynników każe przypuszczać, że także IV kwartał będzie lepszy od na analogicznego okresu w 2014 roku, kiedy to uruchomiono prawie 43 tys. kredytów o łącznej wartości 9161 mln złotych.
Michał Krajkowski,
Notus Doradcy Finansowi