Kredyty frankowe: liczba sporów klientów z bankami stanowi 2,03 proc. łącznej liczby kredytów udzielonych przez banki w szwajcarskiej walucie
Poniżej przedstawiamy wyniki ankiety dotyczącej liczby prawomocnie zakończonych spraw sądowych, przeprowadzonej wśród 9 banków, w tym przez wszystkie banki z największym portfelem kredytów denominowanych/indeksowanych:
- łączna liczba spraw wygranych przez bank prawomocnie w roku:
2017 – 368
2018 – 372
2019 – 279
- łączna liczba spraw przegranych przez bank prawomocnie w roku:
2017 – 40
2018 – 44
2019 – 33
Z zebranych danych wynika, że liczba postępowań sądowych w bankach w zakresie klauzul indeksacyjnych czy spreadowych stanowi 2,03 proc. łącznej liczby kredytów udzielonych przez banki w szwajcarskiej walucie. Od początku 2017 roku do września 2019 roku, zapadły wyroki na korzyść banków w 1019 sprawach, a na korzyść kredytobiorcy w 117. Są to sprawy zakończone prawomocnym wyrokiem.
Zdecydowana większość zagadnień spornych rozstrzyganych jest na etapie zgłoszonej reklamacji
Biorąc pod uwagę całość działalności kredytowej (detalicznej, hipotecznej etc.) należy podkreślić, że zdecydowana większość zagadnień spornych w relacjach pomiędzy klientem a bankiem rozstrzyganych jest na etapie zgłoszonej reklamacji – tak dzieje się w przypadku wszystkich usług i produktów bankowych. W stosunku do roku poprzedniego liczba reklamacji do załatwienia we własnym zakresie przez instytucje finansowe wzrosła o 10,2 proc. Również wzrosła liczba rozpatrzonych reklamacji. W przypadku reklamacji załatwianych przez podmioty rynku bankowo-kapitałowego, blisko 2/3 spraw kończy się pozytywnie dla klienta lub częściowo pozytywnie (czyli reklamacje uznające w całości lub części roszczenie klienta). Prowadzenie procesu sądowego, w tym wszelkie opłaty administracyjne oraz przede wszystkim opłaty za obsługę prawną, są znacznym obciążeniem dla kredytobiorców. A sprawy w przypadku pozwów indywidualnych trwają średnio 2-3 lata (w I instancji sprawy trwają od około 12 do 24 miesięcy, w II instancji 12-18 miesięcy). W przypadku pozwów zbiorowych jest to jeszcze dłuższy okres.