Kredyty frankowe: banki poczekają z decyzjami o ugodach na rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego?
„Wydaje się, że scenariusz wstrzymania się z decyzjami jest najbardziej prawdopodobny w przypadku banków, które zaplanowały swoje WZA przed planowanym posiedzeniem SN” – powiedziała Marta Czajkowska-Bałdyga.
„Zarządy m.in. Santandera, Banku Millennium, mBanku, czy BNP Paribas sygnalizowały, iż przy obecnej niepewności co do rozstrzygnięcia Sądu Najwyższego, decyzja odnośnie ugód byłaby przedwczesna. Większość banków przeprowadza ankiety wśród klientów, aby mieć również informacje odnośnie potencjalnej partycypacji w ewentualnym scenariuszu ugodowym” – dodała.
Posiedzenie Sądu Najwyższego ws. kredytów frankowych przełożone na 13 kwietnia
W ubiegłym tygodniu posiedzenie Sądu Najwyższego w sprawie kredytów frankowych zostało przełożone na 13 kwietnia z 25 marca.
Czytaj także: Kredyty frankowe: posiedzenie Sądu Najwyższego przełożone >>>
W poniedziałek odbyło się ZWZ Santander Bank Polska na którym przedstawiono informację na temat propozycji Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego w sprawie walutowych kredytów hipotecznych. Punkt dotyczący tej sprawy nie był głosowany.
Prezes banku Michał Gajewski powiedział, że Santander jest na etapie przeprowadzania ankiet wśród swoich klientów i zarząd banku nie podjął żadnych decyzji w tej sprawie. Ocenił, że ryzyko prawne związane z portfelem kredytów mieszkaniowych w CHF bank uznaje za jedno z najbardziej istotnych, a sytuacja jest „bardzo dynamiczna”.
W kolejnych dniach odbędą się walne zgromadzenia akcjonariuszy innych banków.
W środę 24 marca odbędą się Zwyczajne Walne Zgromadzenie akcjonariuszy mBanku, Banku Millennium oraz BNP Paribas Bank Polska.
Akcjonariusze mBanku wysłuchają informacji zarządu na temat „stanu spraw spornych związanych z kredytami indeksowanymi do CHF” natomiast w BNP punkt obrad w tej sprawie to „Informacja nt. aktualnej sytuacji dotyczącej portfela kredytów hipotecznych w CHF, z uwzględnieniem wstępnej analizy założeń programu dobrowolnych ugód”.
Czytaj także: Forum Bankowe 2021: kredyty frankowe zagrożeniem dla całej gospodarki?
W środowych projektach uchwał na ZWZ Banku Millennium nie umieszczono punktu dotyczącego kwestii mieszkaniowych kredytów w CHF.
Na 30 marca zwołano NZW BOŚ Banku, na którym planowane jest podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawieranie ugód z konsumentami i ustalenia zasad zatwierdzenia warunków tych ugód, a na 15 kwietnia – ZWZ ING Banku Śląskiego, na którym zarząd przedstawić ma informację w sprawie walutowych kredytów hipotecznych.
Propozycja przewodniczącego KNF ws. kredytów frankowych
W grudniu 2020 roku przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego zaproponował wprowadzenie rozwiązania „sektorowego” w kwestii ryzyka związanego z walutowymi kredytami hipotecznymi. KNF szacuje koszt dla banków konwersji kredytów zgodnie z założeniami tej propozycji na 34,5 mld zł.