Kredyt hipoteczny – jak wziąć, żeby nie stracić
Kupno domu lub mieszkania wiąże się z zainwestowaniem dużych pieniędzy - własnych lub pożyczonych. Szukasz najkorzystniejszego kredytu hipotecznego? Sprawdź, na co zwrócić uwagę.
Decydując się na kredyt hipoteczny w wybranym banku, należy porównać wszystkie poszczególne koszty. – Oprócz marży i prowizji trzeba również wziąć pod uwagę inne koszty, np. wycenę nieruchomości, ubezpieczenie niskiego wkładu własnego, prowizję za wcześniejszą spłatę oraz koszty obsługi produktów dodatkowych – mówi Marta Ośko z Comperia.pl.
Niska prowizja lub marża nie musi wcale oznaczać, że kredyt faktycznie jest tani.
RRSO powie prawdę
W najnowszej publikacji analitycy Comperia.pl sprawdzili, które koszty kredytu hipotecznego powinien znać każdy kredytobiorca. Najważniejszym parametrem jest RRSO – roczna rzeczywista stopa oprocentowania, która najlepiej oddaje realny koszt kredytu. Nie trzeba porównywać marży czy prowizji różnych banków – wystarczy, że spojrzy się na RRSO – im niższe, tym niższe są całkowite koszty związane z obsługą kredytu hipotecznego.
Kredyt dobrze ubezpieczony
Zaciągając kredyt hipoteczny, należy liczyć się z koniecznością ubezpieczenia kredytowanej nieruchomości lub niskiego wkładu własnego. W niektórych bankach klienci wykupują również ubezpieczenia na życie, od utraty pracy czy następstw nieszczęśliwych wypadków (te dwa ostatnie są zwykle nieobowiązkowe). Koszty ubezpieczeń wliczane są do rat kredytu.
Kredyt z dodatkami
Coraz częściej banki stosują wobec klientów cross-selling (sprzedaż wiązana lub pakietowa), który pozwala na obniżenie wysokiej prowizji czy marży poprzez przeniesienie konta osobistego lub karty kredytowej do danego banku. Cross-selling będzie korzystny, jeśli nowa karta kredytowa będzie co najmniej tak samo oprocentowana jak dotychczasowa, a opłaty za konto równe tym z poprzedniego banku.
Historia to podstawa
A dokładniej historia kredytowa, która ma wpływ na pozytywną decyzję banku. Zanim zaczniesz ubiegać się o kredyt hipoteczny, sprawdź zdolność kredytową i sposoby w jakie możesz ją podwyższyć.
Najważniejsze wnioski:
- na całkowite koszty kredytu wpływa nie tylko marża i prowizja, ale też oprocentowanie, ubezpieczenia oraz dodatkowe opłaty,
- im niższe RRSO, tym niższe są całkowite koszty związane z obsługą kredytu hipotecznego,
- decydujące znaczenie o przyznaniu kredytu hipotecznego ma zdolność kredytowa, którą banki mogą obliczać według własnych zasad.
Źródło: Raport „Droga po kredyt hipoteczny – od czego zacząć”: http://www.comperia.pl/droga-po-kredyt-hipoteczny-od-czego-zaczac.html
Źródło: Comperia.pl