Krajowe TFI miały na koniec czerwca polskie akcje warte 21,7 mld zł

Krajowe TFI miały na koniec czerwca polskie akcje warte 21,7 mld zł
Fot. stock.adobe.com/m.mphoto
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Krajowe fundusze inwestycyjne na koniec czerwca 2022 roku posiadały w swoich portfelach polskie akcje warte 21,7 mld zł. To o 6,5 mld zł mniej, niż jeszcze pół roku wcześniej - wynika z najnowszych sprawozdań finansowych, które przejrzał portal Analizy.pl.

Analizy.pl szacują, że na koniec czerwca fundusze inwestycyjne (m.in. akcyjne, mieszane i absolutnej stopy zwrotu) posiadały akcje 289 spółek z polskiej giełdy (w tym z NewConnect) warte łącznie 21,7 mld zł. Udział w kapitale zakładowym poszczególnych firm nie przekraczał jednak 30 proc.

Najwięcej do powiedzenia polskie fundusze inwestycyjne mają w DataWalk, gdzie kontrolują 28,5 proc. kapitału zakładowego i w 11bit studios, gdzie posiadają 26,4 proc. udziału w kapitale. Obie spółki reprezentują branżę gier. W tej pierwszej fundusze zmniejszyły zaangażowanie, w drugiej – zwiększyły. Najwięcej akcji DataWalk znajdziemy w portfelach funduszy Investors TFI (łącznie ponad 12 proc.).

W tych spółkach TFI mają najwięcej do powiedzenia

W przypadku 11bitStudios wiodącym akcjonariuszem jest kilka funduszy TFI Allianz, które łącznie kontrolują prawie 9 proc. udziału w kapitale zakładowym. Najwięcej ma jednak inny fundusz – Esaliens Akcji – niemal 4 proc. Obie spółki mocno w tym roku tracą. DataWalk jest 30 proc. pod kreską, 11bit studios traci w tym czasie ponad 7 proc.

Pointpack to przedstawiciel NewConnect, którego akcje warte ponad 9 mln zł znajdują się w portfelach 22 funduszy. Najwięcej, bo niemal 6 proc. kapitału kontroluje Quercus Stabilny. Spółka oferuje rozwiązania IT i usługi serwisowe dla branży handlowej oraz kurierskiej. Jej notowania spadły w tym roku o ponad połowę.

Czytaj także: TFI: koszty inwestowania w Polsce spadają, ale wciąż powyżej średniej UE >>>

MFO, czyli producent metalowych elementów stolarki budowlanej, jest z kolei ulubieńcem Santander TFI (łącznie prawie 9 proc. udziału w kapitale), natomiast w Selvicie najwięcej do powiedzenia ma znów TFI Allianz (łącznie 9,8 proc.). Jest to jednak dość popularna spółka farmaceutyczna, bo jej akcje znajdziemy łącznie w portfelach aż 210 funduszy. Co więcej, w pierwszym półroczu udział TFI w kapitale spółki ogółem wzrósł o ponad 2 pkt proc. Od stycznia notowania spadły o nieco ponad 2 proc.

Na akcje Dadelo postawiło 56 funduszy, przy czym najwięcej te zarządzane przez TFI Allianz i Santandera (łącznie niemal 12 proc. kapitału zakładowego). Spółka, która specjalizuje się w sprzedaży rowerów, akcesoriów i części rowerowych przez internet, spadła na giełdzie w tym roku ponad 20 proc.

Czytaj także: TFI: tylko 190 z 900 funduszy inwestycyjnych zakończyło sierpień na plusie >>>

W pierwszej połowie roku fundusze inwestycyjne dokupiły też akcji innego producenta gier – Creepy Jar. Udział w kapitale zakładowym tej spółki wzrósł o 3 pkt proc., do 16,7 proc., a najwięcej akcji ma TFI Allianz i Quercus. Nieznacznie (o 0,5 proc.) wzrosło też zaangażowanie w kapitale zakładowym telekomunikacyjnej spółki Ailleron, gdzie prym wiodą fundusze Esaliens TFI, łącznie kontrolując ponad 10 proc.

Na drugim biegunie wylądowało Vigo Photonics, w którym fundusze zmniejszyły udział o niemal 5 pkt proc. Na koniec grudnia 2021 kontrolowały ponad 20 proc. kapitału zakładowego, podczas gdy w czerwcu udział ten wynosił 15,8 proc. Najwięcej akcji tej spółki mają fundusze Investors TFI. Spółka zajmuje się produkcją niechłodzonych, fotonowych detektorów czerwieni. Jej notowania od stycznia spadły o 20 proc. 

Źródło: Analizy.pl, PAP BIZNES