Koronawirus w Polsce: rząd wprowadza nowe restrykcje. Kolejne ograniczenia w handlu i przemieszczaniu się

Koronawirus w Polsce: rząd wprowadza nowe restrykcje. Kolejne ograniczenia w handlu i przemieszczaniu się
Premier Mateusz Morawiecki Fot. Adam Guz/KPRM
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rząd wprowadza na co najmniej 2 tygodnie kolejne ograniczenia w handlu i przemieszczaniu się - poinformował premier Mateusz Morawiecki. W sklepach spożywczych będą mogły być obecne maksymalnie trzy osoby na jedną kasę, w weekendy mają zostać zamknięte sklepy budowlane, wprowadzone będą godziny otwarcia sklepów tylko dla osób starszych.
.@MorawieckiM: rząd wprowadza kolejne ograniczenia w handlu i przemieszczaniu się #koronawirus #COVID19 #koronawiruspolska @PremierRP

„Wprowadzamy limit osób przebywających w sklepie do maksymalnie 3 osoby na jedną kasę. (…) W urzędach pocztowych (…) jest limit ograniczony do 2 osób na jedno okienko” – powiedział premier.

„W weekendy zamknięte zostaną wszystkie sklepy budowlane, pozostaną otwarte sklepy spożywcze, drogerie i apteki. (…) Sklepy spożywcze, drogerie, apteki w godzinach od 10 do 12 są otwarte tylko dla osób starszych powyżej 65 r. życia” – dodał.

Premier poinformował, że zamknięte zostaną wszystkie punkty kosmetyczne, usługowe, fryzjerskie, gabinety tatuażu czy piercingu.

Na bazarach, targowiskach również wprowadzone zostanie ograniczenie: do 3 osób na jeden stragan, stoisko.

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o pandemii koronawirusa >>>

Wprowadzone zostaną również ograniczenia dostępu do parków, bulwarów, skwerów, miejsc rekreacji, plaż oraz zakaz korzystania z wypożyczalni rowerów miejskich.

Wprowadzony ma zostać także obowiązek nakładania rękawiczek przed wejściem do sklepów.

Premier poinformował ponadto, że osoby niepełnoletnie będą mogły przebywać w przestrzeni publicznej tylko w towarzystwie osoby dorosłej.

Bądź na bieżąco z tematem koronawirusa – zapisz się na nasz newsletter >>>

„Najważniejsza zasada, to zasada dystansu społecznego, to 2 metry od drugiej osoby, z wyjątkiem gdy mama lub tata opiekuje się dzieckiem na spacerze, czy opiekujemy się osobą z niepełnosprawnościami” – dodał Morawiecki.

Rząd nie zmienia dotychczasowych obostrzeń dla kościołów i zgromadzeń religijnych – poinformował minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Minister dodał, że ta legislacja nie dotyczy samochodów osobowych, ale przemieszczanie powinno mieć jakiś konkretny cel.

Nowe restrykcje przez dwa tygodnie, możliwe przedłużenie

Nowe restrykcje w handlu i przemieszczaniu się mają obowiązywać przez najbliższe dwa tygodnie, z możliwością ich przedłużenia – poinformował Mateusz Morawiecki.

„Nakładamy je (nowe restrykcje) na okres dwóch tygodni, z możliwością przedłużenia” – powiedział premier. 

Zamknięcie hoteli i miejsc noclegowych

Rząd podjął decyzję o zamknięciu hoteli i miejsc noclegowych, wyjątkiem są m. in. miejsca, które są wykorzystywane do kwarantanny – powiedział premier.

„Podjęliśmy decyzję o zamknięciu hoteli i miejsc noclegowych. Wyjątkiem będą miejsca, w których znajdują się osoby w kwarantannie, miejsca wykorzystywane do izolacji. A także miejsca, które są wykorzystywane już dzisiaj dla pracowników na przykład firm budowlanych, w których przebywają pół stacjonarnie, na przykład od poniedziałku do piątku, kiedy wykonują swoją pracę” – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Dynamika PKB Polski w 2020 r. może znaleźć się poniżej zera

W związku z kryzysem wywołanym przez pandemię koronawirusa wzrost PKB Polski może spaść poniżej 0%, a jednocześnie należy się spodziewać wzrostu bezrobocia, uważa premier Mateusz Morawiecki.

„Z całą pewnością wzrost PKB nie będzie taki, jaki zaplanowaliśmy wcześniej, będzie niższy czy będzie poniżej 0% – nie jest to wykluczone” – powiedział Morawiecki podczas konferencji prasowej.

Przypomniał, że znaczna część polskiego eksportu – ok. 80% – trafia do Europy Zachodniej, do Unii Europejskiej.

„W związku z tym, że w Europie Zachodniej nastąpił jeszcze dalej idący paraliż gospodarczy, zamrożenie gospodarki, ten eksport ulega również zamrożeniu” – wskazał premier.

Podkreślił, że „częściowo już dzisiaj zakłady wstrzymują swoją produkcję, przerywane są linie dostaw”.

„Wszystko to oznacza, że ten kryzys jest kryzysem bez precedensu dotyczy kryzys konsumpcji, inwestycji podaży, popytu, linii dostaw, globalnych łańcuchów dostaw i dlatego jest bardzo groźny. […] Ze względu na uderzenie koronawirusa w gospodarkę światową, a zwłaszcza gospodarkę europejską, której jesteśmy częścią spodziewamy się niestety wzrostu bezrobocia” – powiedział Morawiecki.

Przyznał też, że wśród różnych scenariuszy polski rząd zakłada także taki, gdzie europejska gospodarka będzie zamknięta przez czas dłuższy.

„Mam nadzieję, że dla polskiej gospodarki będzie on krótszy, ale to zależy czy będziemy przestrzegać tych wymogów, które dzisiaj wdrożyliśmy” – zaznaczył.

W ocenie premiera, wpływ skutków epidemii koronawirusa dla gospodarki będzie ogromny. Powołując się na opinie ekspertów powiedział, że może to być największy kryzys od II wojny światowej. Zdaniem niektórych ośrodków analitycznych – jak mówił Morawiecki – dla Stanów Zjednoczonych może być bardziej dotkliwy niż kryzys z lat 1929-1933.

Źródło: PAP BIZNES, ISBnews