Rząd wprowadza kwarantannę narodową: zamknięte galerie handlowe, hotele i stoki, zakaz przemieszczania się w sylwestra

Rząd wprowadza kwarantannę narodową: zamknięte galerie handlowe, hotele i stoki, zakaz przemieszczania się w sylwestra
Minister zdrowia Adam Niedzielski Fot. Adam Guz/KPRM
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rząd wprowadza kwarantannę narodową od 28 grudnia do 17 stycznia, poinformował w czwartek na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

Od 28 grudnia do 17 stycznia wprowadzamy kwarantannę narodową.

– powiedział Niedzielski.

Czytaj także: Koronawirus w Polsce: rząd ma zakontraktowane 60 mln dawek szczepionek, kiedy ruszą szczepienia? >>>

Zakaz przemieszczania się

Z 31 grudnia 2020 r. na 1 stycznia 2021 r. w godzinach od 19:00 do 6:00 w całym kraju obowiązuje zakaz przemieszczania się – podano w komunikacie rządu. Wyjątkiem będą m.in. niezbędne czynności służbowe oraz inne wskazane w rozporządzeniu.

Minister Niedzielski powiedział, że w noc sylwestrową zakaz przemieszczania się będzie odbywał się na podobnych zasadach, jak wiosną, tzn. wyjście z domu będzie dozwolone tylko w koniecznych przypadkach.

Zamknięte galerie handlowe, hotele i stoki

W okresie od 28 grudnia do 17 stycznia zamknięte będą hotele, również na ruch służbowy, stoki narciarskie oraz galerie handlowe, za wyjątkiem sklepów zaspokajających niezbędne potrzeby – powiedział w trakcie konferencji prasowej minister zdrowia.

„Oprócz dotychczasowych obostrzeń, które pozostają w mocy, zamykamy hotele, również na ruch służbowy. Wyjątki będą ograniczone do minimum. (…) Zamykamy również stoki. Stoki nie będą mogły funkcjonować w okresie do 17 stycznia i tak jak powiedziałem początek tej kwarantanny to 28 grudnia (…) Kolejnym elementem, kolejną regulacją, która ma nas ochronić przed III falą w nadchodzącym czasie, to galerie handlowe – zamykamy galerie oprócz sklepów, które zapewniają zaspokojenie podstawowych potrzeb, czyli sklepy spożywcze, drogerie i inne sklepy w tej kategorii” – powiedział Adam Niedzielski.

Obowiązek 10-dniowej kwarantanny dla przyjeżdżających do Polski

Dla wszystkich osób, które będą przyjeżdżały do Polski będzie obowiązek 10-dniowej kwarantanny.

Według Niedzielskiego, narodowa kwarantanna ma przygotować do szczepień i uchronić przed III falą pandemii.

Minister zdrowia wyraził obawy co do skutków ewentualnej III fali pandemii, która mogłaby ostatecznie przeciążyć służbę zdrowia.

„Można zauważyć w ostatnim czasie, że ta fala wyhamowała, ale na poziomie średnio 10 tysięcy zakażeń dziennie, nawet nieco więcej. (…) Niestety niewykluczone, że przed nami jeszcze trudniejsze dni i tygodnie, bo trudno liczyć, że szczepienia (..) ochronią nas w najbliższej perspektywie” – powiedział.

„Wiadomo III fali, która będzie rozpoczynała się z poziomu 10 tys. zachorowań, będzie na pewno oznaczało przekroczenie granic wydolności służby zdrowia. Jeżeli zmaterializuje się widmo ryzyko III fali, to możemy być pewni, że nas system opieki zdrowotnej (…) nie będzie wydolny, by obsłużyć wszystkich pacjentów w krótkim czasie. To pokazuje też, że nasze szpitale tymczasowe (…) będą rezerwą, która ma przygotować i pomóc nam, by III fala została przez system szpitalnictwa obsłużona” – dodał.

Lista nowych obostrzeń

– ponowne ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych – otwarte pozostają m.in. sklepy spożywcze, z książkami i prasą, drogerie, apteki, a także wolnostojące wielkopowierzchniowe sklepy meblowe,

– ograniczenie funkcjonowania hoteli – dostępne dla służb mundurowych, medyków, pacjentów szpitali specjalistycznych, ośrodków COS. Wyjątkiem są również hotele pracownicze,

– zamknięte stoki narciarskie,

– infrastruktura sportowa dostępna tylko w ramach sportu zawodowego,

– 10-dniowa kwarantanna dla przyjeżdżających do Polski transportem zorganizowanym.

Przedłuża się dotychczasowe zasady i ograniczenia

– zakaz przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia bez opieki rodzica lub prawnego opiekuna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 -16:00 (wyjątkiem są półkolonie),

– ograniczenia w transporcie zbiorowym: – 50 proc. liczby miejsc siedzących, albo 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50 proc. miejsc siedzących niezajętych,

– ograniczenia w miejscach sprawowania kultu religijnego – max. 1 os./15m2,

– udział w zgromadzeniach – max. 5 osób,

– zakaz organizacji wesel, komunii i konsolacji,

– zamknięte siłownie, kluby fitness i aquaparki,

– ograniczenie w sklepach – max. 1 os./15m2,

– godziny dla seniorów – od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-12:00,

– zamknięte restauracje. Posiłki wyłącznie na wynos lub dowóz.

Czytaj także: Szefowa KE: szczepienia przeciw COVID-19 zaczną się w UE 27, 28, i 29 grudnia >>>

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek o 11 953 nowych przypadkach zarażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Od początku epidemii zachorowało w Polsce 1 171 854 osoby. Łącznie zmarło 24 345 osób.

Branże dotknięte obostrzeniami otrzymają wsparcie

Branże dotknięte obostrzeniami otrzymają wsparcie, szczegóły w tej sprawie ma przedstawić wicepremier Jarosław Gowin – poinformował na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

„Szczegółowe informacje przedstawi pan premier Gowin na swojej konferencji, bo oczywiście mamy przygotowane instrumenty finansowe zabezpieczające, na zasadzie tarczy, poszczególne branże, które tymi obostrzeniami będą dotknięte” – powiedział Niedzielski.

Pierwsza tura szczepionki pojawi się po świętach?

Jeżeli szczepionka przeciw COVID-19 zostanie zatwierdzona przez Europejską Agencję Leków (EMA) na posiedzeniu 21 grudnia, jest szansa, że pierwsza tura ok. 10 tys., szczepionek pojawi się w Polsce już po świętach, poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.

Jest szansa, że pierwsza tura ok. 10 tys. szczepionek pojaw się tuż po świętach.

„My jesteśmy już przygotowani do tego, żeby to rozdystrybuować do tych szpitali, które w największym stopniu uczestniczą w walce z COVID-em” – powiedział Niedzielski w trakcie konferencji prasowej.

„Mamy już te szpitale wytypowane, ta praca została wykonana przez wojewodów i Narodowy Fundusz Zdrowia. Tak, że mamy te wskazania już przygotowane”  – dodał.

Komisja ds. Leków Europejskiej Agencji Leków, badająca sprawę dopuszczenia szczepionki firmy Pfizer  BioNTech zaplanowała posiedzenie 21 grudnia; wcześniej planowano – 29 grudnia 2020 r. Jak zaznaczono w komunikacie, w razie potrzeby spotkanie Komitetu, wyznaczone na 29 grudnia zostanie utrzymane.

Źródło: PAP BIZNES, ISBnews