Koronawirus w Polsce: rząd rozszerza obostrzenia na województwa mazowieckie i lubuskie, wkrótce lockdown w całym kraju?

Koronawirus w Polsce: rząd rozszerza obostrzenia na województwa mazowieckie i lubuskie, wkrótce lockdown w całym kraju?
Minister zdrowia Adam Niedzielski Fot. Adam Guz/KPRM
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rząd przywraca lockdown w woj. mazowieckim i lubuskim na zasadach analogicznych do obowiązujących w woj. pomorskim i warmińsko-mazurskim - powiedział w trakcie konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Zamknięte regionalnie zostaną m.in. kina, ograniczona zostanie działalność galerii handlowych.

„Dzisiejsze wyniki wskazują, że materializuje się czarny scenariusz, jeżeli chodzi o tempo rozwoju pandemii. (…) Biorąc pod uwagę dynamikę rozwijającej się sytuacji epidemicznej, ale również cały czas analizując sytuację na poziomie poszczególnych regionów podjęliśmy decyzję o wprowadzeniu analogicznych rozwiązań (jak w do tej pory zamkniętych województwach – przyp. red.) (…) w województwie mazowieckim i lubuskim” – powiedział.

Oznacza to, że zamknięte będą hotele, ograniczamy działalność galerii handlowych, zamknięte będą galerie (sztuki – przyp. red.), kina, teatry.

Lockdown obowiązywać będzie od 15 do 28 marca

W prezentacji KPRM podano, że lockdown w nowych województwach obowiązywać będzie od 15 do 28 marca.

W piątek rząd opublikuje stosowne rozporządzenie ws. nowych zasad epidemicznych.

Czytaj także: Szczepienia przeciw COVID-19: rząd zmienia zasady, dłuższe przerwy pomiędzy dawkami i tylko jedna dla ozdrowieńców >>>

Wkrótce wprowadzenie obostrzeń na poziomie ogólnopolskim?

W perspektywie najbliższych tygodni możliwa jest decyzja o wprowadzeniu obostrzeń na poziomie ogólnopolskim – powiedział w trakcie konferencji prasowej Adam Niedzielski.

„Jeżeli chodzi o system wprowadzania obostrzeń, to prowadzimy dyskusje, czy taka skala zachorowań powinna powodować wprowadzenie ogólnopolskich decyzji czy dopuszcza regionalizację. Na tym etapie podjęliśmy decyzję (…), która opiera się na logice możliwie minimalnego ingerowania obostrzeniami i podejmowania coraz odważniejszych (…) decyzji w dobie rozwijającej się pandemii” – powiedział.

„W tej chwili zdecydowaliśmy się na wprowadzenie obostrzeń w tych dwóch regionach (woj. mazowieckie i lubuskie – przyp. red.), ale jest też taka możliwość, że w perspektywie najbliższych tygodni może pojawić się taka sytuacja, że wprowadzane obostrzenia będą miały charakter ogólnopolski” – dodał. 

Zaostrzone zasady bezpieczeństwa będą obowiązywały ponadto: w woj. warmińsko-mazurskim – przedłużone do 28 marca, w woj. pomorskim – od 13 do 28 marca.

We wskazanych 4 województwach będą obowiązywały poniższe ograniczenia.

Lista obostrzeń

Swoją działalność muszą zawiesić:

– baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej);

– sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych – dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu);

– galerie handlowe – z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie.

– teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online); kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury);

– stoki narciarskie kluby fitness i siłownie obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).

Czytaj także: COVID-19: Europejska Agencja Leków autoryzowała szczepionkę firmy Johnson & Johnson >>>

Od 15 marca, we wskazanych regionach, lekcje w klasach I-III będą funkcjonować w trybie mieszanym, czyli hybrydowym. Część uczniów danej szkoły będzie mogła uczyć się stacjonarnie, a część – zdalnie.

W piątek rząd opublikuje stosowne rozporządzenie ws. nowych zasad epidemicznych. 

Nie będzie masowego testowania obywateli na obecność COVID-19

Rząd nie planuje masowego testowania obywateli na obecność Covid-19 – wynika także z wypowiedzi ministra zdrowia.

Zapytany o to, czy rząd zamierza wprowadzić programy masowego testowania obywateli, Niedzielski powiedział: „W przekonaniu moim, ale też Rady Medycznej przy premierze Mateuszu Morawieckim takie akcje nie dają wystarczających efektów, by inwestować w tak duże przedsięwzięcie logistyczne (…). Bardzo dobrym przykładem jest Słowacja, tam dwukrotnie przeprowadzono takie akcje masowego testowania i (…) niestety nie pozwoliło to Słowacji na opanowanie rozwoju pandemii” – powiedział.

Przedłużenie działań pomocowych dla firm

W najbliższym czasie premier przedstawi informację o przedłużeniu niektórych działań pomocowych dla firm – powiedział w trakcie konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Muller.

„W najbliższym czasie pan premier przedstawi rozwiązania, które przedłużą niektóre z tych narzędzi (pomocowych – przyp. red.) na dalszy czas” – powiedział Muller. 

Czytaj także: Rzecznik MŚP: w cywilizacji łacińskiej zasadą jest, że jeżeli rząd zamyka firmy, to płaci odszkodowania >>>

Źródło: PAP BIZNES