Koronawirus w Polsce: kolejny rekord zakażeń, od soboty cały kraj strefą czerwoną

Koronawirus w Polsce: kolejny rekord zakażeń, od soboty cały kraj strefą czerwoną
Fot. Krystian Maj/KPRM
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Ze względu na wzrost liczby zakażeń i sytuację epidemiczną w kraju naturalnym jest, że czerwona strefa od soboty obejmie cały kraj, poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.

„Według prowadzonego przez nas na bieżąco monitoringu, mamy ciągły przyrost tych stref czerwonych. Według danych dania wczorajszego, liczba tych czerwonych stref wyniosła 317 powiatów. Przypomnę, że powiatów jest około 380.Więc tutaj nawet nie jest potrzebna decyzja, skoro mamy tak ogromny przyrost czerwonej strefy w kraju. Naturalnym jest rozciągnięcie tej strefy na cały kraj” – powiedział Niedzielski podczas konferencji prasowej.

Niedzielski: sektor prywatny oferuje ponad 1 tys. łóżek dla pacjentów z COVID-19

Sektor prywatny oferuje ponad 1 tys. łóżek dla pacjentów z COVID-19, poinformował Adam Niedzielski. Obecnie w systemie opieki zdrowotnej jest 17,6 tys. łóżek, zarezerwowanych dla pacjentów z COVID-19, w ciągu półtora tygodnia planowane jest ich zwiększenie do 30 tys.

W wyniku naszych rozmów [z sektorem prywatnym], baza łózek dostępnych na cele COVID-owe, powiększy się o 1 tys. łózek. Mamy deklarację z systemu prywatnego na 1 tys. łózek, które są bardzo realnym wsparciem.

Łóżka te mają zostać włączone do puli, zarządzanej przez zespoły kryzysowe na poziomie województw.

„Chcemy się włączyć, bardzo nam na tym zależy i jesteśmy na to gotowi. […] Myślę, że potrzebujemy około półtora tygodnia, żeby się uruchomić. Chcemy zaoferować w pierwszej fazie około 700 łóżek i dojść jak najszybciej do ponad tysiąca” – powiedziała prezes Lux Medu i wiceprezydent Pracodawców RP Anna Rulkiewicz.

Doprecyzowała, że chodzi o 1 046 łóżek w 18 szpitalach. Sektor prywatny chce przekazać na potrzeby leczenia pacjentów z COVID m.in. warszawski szpital św. Elżbiety.

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o pandemii koronawirusa >>>

Niedzielski poinformował, że szpitale te będą rozliczały się z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ) na zasadach, jakie NFZ oferuje szpitalom publicznym.

Pytany o liczbę łóżek dla pacjentów z COVID-19, powiedział: „jeżeli teraz mówimy o liczbie łózek mniej więcej 17,6 tys. […] ostatni raport dzienny to w perspektywie półtora tygodnia chcemy dojść do liczby mniej więcej 30 tys”.

Przed tygodniem Niedzielski zapowiadał podwojenie liczby łóżek szpitalnych dla pacjentów z COVID -19 (było ich wówczas 15 tys.) w wyniku przekształcenia części szpitali powiatowych (10 tys. łózek), oddziałów internistycznych lub części tych oddziałów w dawnych szpitalach wojewódzkich (3 tys.) i włączenia podmiotów prywatnych (m.in. Lux Medu).

W miastach wojewódzkich mają tez powstać tzw. szpitale tymczasowe; w pierwszej kolejności w woj. mazowieckim, małopolskim i wielkopolskim. W woj. mazowieckim taki szpital (docelowo na 1 tys. łóżek) powstaje na Stadionie Narodowym.

Czytaj także: Nie będzie lockdownu, będą nowe obostrzenia >>>

Minister zdrowia: liczba czerwonych stref dochodzi już do 300

Na chwilę obecną czerwoną strefą objętych zostałoby blisko 300 powiatów, wynika ze środowej wypowiedzi ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

„Na bieżąco monitorujemy liczbę tzw. czerwonych stref. Ta liczba dochodzi już do 300, przy liczbie powiatów wynoszącej 380” – powiedział Niedzielski w Sejmie, przedstawiając informację na temat przygotowań na falę zakażeń SARS-CoV-2.

Musimy ten hamulec nacisnąć, musimy zwiększyć obostrzenia, bo bronimy nie tylko bezpośrednio zdrowia ludzi, ale bronimy też wydolności systemu opieki zdrowotnej.

W sobotę wprowadzono dodatkowe obostrzenia dla strefy żółtej i czerwonej. W strefie żółtej znalazł się cały kraj, w strefie czerwonej 152 powiaty, w tym 11 z 16 miast wojewódzkich i wiele innych większych miast, m.in. Warszawa, Gdańsk, Gdynia, Sopot, Rzeszów, Bydgoszcz, Lublin.

„Czerwone” powiaty to te, w których wskaźnik przyrostu nowych przypadków na 10 tys. mieszkańców przekracza 12 w ciągu 14 dni poprzedzających dzień ogłoszenia. Z kolei powiaty w przedziale od 6 do 12 przypadków są oznaczane kolorem żółtym. Podział ten wprowadzono kilka tygodni temu.

Według stanu z 1 stycznia 2020 r., w Polsce jest 16 województw, 314 powiatów, 66 miast na prawach powiatu.

W Polsce 12.107 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, najwięcej od początku pandemii

W Polsce stwierdzono w ciągu doby 12.107 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, najwięcej od początku pandemii. Zmarło 168 osób – poinformowało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Łącznie odnotowano do tej pory 214.686 zakażeń i 4.019 zgonów.

Potwierdzone przypadki dotyczą województw: mazowieckiego (1579), wielkopolskiego (1516), małopolskiego (1331), śląskiego (1168), kujawsko-pomorskiego (905), łódzkiego (863), podkarpackiego (777), pomorskiego (710), dolnośląskiego (610), zachodniopomorskiego (515), świętokrzyskiego (486), lubelskiego (411), opolskiego (404), warmińsko-mazurskiego (311), lubuskiego (297), podlaskiego (224).

Łącznie zmarło do tej pory 4.019 zakażonych osób, z czego o 168 nowych zgonach resort zdrowia poinformował w czwartek.

Dotąd w Polsce potwierdzono łącznie 214.686 przypadków zakażenia koronawirusem.

Dotychczas wyzdrowiały 102.204 osoby, a 10.091 zakażonych koronawirusem przebywa w szpitalach. Podłączonych do respiratorów jest 812 osób.

Kwarantanną objętych jest 378.348 osób, a nadzorem epidemiologicznym 47.314 osób.

Ostatniej doby wykonano ponad 50,2 tys. testów na obecność koronawirusa. Ogółem przebadano dotąd 4.159.590 próbek pobranych od 3.996.745 osób. (PAP Biznes)

Źródło: PAP BIZNES, ISBnews