Koronawirus: Polska przystępuje do systemu unijnych certyfikatów covidowych; od 7 czerwca szczepienia dzieci w wieku 12-15 lat
Polska znalazła się wśród […] krajów, które od dzisiaj są podłączone do systemu unijnego i już nie testują, a w zasadzie używają możliwość wydawania certyfikatu, który jest zgodny ze wszystkimi standardami.
– powiedział Niedzielski podczas konferencji.
Poinformował, że od dzisiaj z Internetowego Konta Pacjenta można pobrać certyfikat w dwóch wersjach: elektronicznej z kodem QR i tradycyjnej (w formacie pdf, zawierającej wszystkie informacje, które są zapisane w kodzie QR). Jednocześnie Ministerstwo Zdrowia chce do 25 czerwca uruchomić możliwość pokazania certyfikatu z poziomu urządzeń mobilnych w aplikacji mojeIKP, a także w aplikacji mObywatel.
Certyfikat ma obowiązywać w trzech wersjach
– Po szczepieniu – przez rok (uaktywnia się 14 dni po otrzymaniu drugiej dawki szczepionki lub po pierwszej dawki, jeżeli szczepionka jest jednodawkowa)
– Po teście – przez 48 godzin od wykonania testu PCR (testy antygenowe nie są uwzględniane)
– Po przechorowaniu COVID-19 – przez 180 dni (uaktywnia się po 11 dniach od otrzymania pozytywnego wyniku badania na obecność SARS-CoV-2)
„W tej chwili trwa proces akceptacji aplikacji, która pozwala na odczyt ego certyfikatu – aplikacji powszechnie dostępnej na każde urządzenie mobilne w sklepie Apple’a czy Androida. Jesteśmy przygotowani do tego, by okolicach 10 czerwca już ta aplikacja była dostępna” – powiedział minister.
Siedem państw członkowskich – Bułgaria, Czechy, Dania, Niemcy, Grecja, Chorwacja i Polska – połączyło się z bramą sieciową i rozpoczęło wydawanie pierwszych unijnych zaświadczeń. Chociaż rozporządzenie będzie stosowane od 1 lipca, wszystkie państwa członkowskie, które przeszły testy techniczne i są gotowe do wydawania i weryfikowania zaświadczeń, mogą już teraz zacząć korzystać z systemu na zasadzie dobrowolności. Rozporządzenie ma wejść z sześciotygodniowym okresem stopniowego wprowadzania dla tych państw członkowskich, które potrzebują więcej czasu.
Aby rozporządzenie weszło w życie, musi jeszcze zostać formalnie przyjęte przez Parlament Europejski i Radę.
Ruszają szczepienia dzieci
Od 7 czerwca ruszą szczepienia dzieci w wieku 12-15 lat, jest to grupa licząca 2,5 mln osób – powiedział z kolei w trakcie tej samej konferencji prasowej szef KPRM Michał Dworczyk.
Podjęliśmy decyzje, że od 7 czerwca rozpocznie się sczepienie dzieci od 12 do 15 lat. To jest ponad 2,5 mln uczniów.
– powiedział.
? 7 czerwca – rozpoczęcie szczepień uczniów od 12 roku życia. ⤵ pic.twitter.com/yjVn5yBU3F
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) June 1, 2021
Czytaj także: KE zatwierdziła stosowanie szczepionki BioNTech/Pfizer dla dzieci w wieku 12-15 lat >>>
Dodał, że szczepienia będą dokonywane w punktach szczepień powszechnych, a od września ruszą szczepienia w placówkach szkolnych.
Dla osób zakażonych niebezpiecznymi mutacjami koronawirusa 14-dniowa kwarantanna
Osoby zakażone niebezpiecznymi mutacjami koronawirusa będą przechodzić 14-dniową kwarantannę, o 4 dni dłuższą niż obecnie obowiązująca dla zakażonych – powiedział w trakcie konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.
„Jedynym elementem różnicowania, o którym myślimy, jest sytuacja, w której zidentyfikujemy, że osoba zakażona ma jedną z mutacji 'alertowych’ i w tej sytuacji przygotowujemy projekt, by była wydłużona kwarantanna z 10 do 14 dni i bardziej specjalny nadzór Sanepidu nad takimi ogniskami” – powiedział Niedzielski.
Dalsze luzowanie obostrzeń
W środę podana będzie informacja na temat dalszego luzowania obostrzeń w perspektywie do 26 czerwca – poinformował również Adam Niedzielski.
„Jutro poinformujemy, jakie będą dalsze kroki luzujące obostrzenia. Myślimy raczej o kosmetycznych zmianach” – powiedział.
„Jutro poinformujemy o tym, co będzie sie działo do 26 czerwca, a więc do początku wakacji. Prawdopodobnie w poniedziałek przekażemy dalszą perspektywę” – dodał.