Koronawirus w Polsce: od 16 maja koniec ze stanem epidemii

Koronawirus w Polsce: od 16 maja koniec ze stanem epidemii
Minister zdrowia Adam Niedzielski Fot. Krystian Maj/KPRM
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Od 16 maja stan epidemii będzie przekształcony w stan zagrożenia epidemicznego - poinformował w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski. Stan zagrożenia epidemicznego to sytuacja prawna wprowadzona na danym obszarze w związku z ryzykiem wystąpienia epidemii.

Stan epidemii zostanie zmieniony w stan zagrożenia epidemicznego od 16 maja br., poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.

Podjąłem decyzję, żeby od 16 maja przekształcić stan epidemii w stan zagrożenia epidemicznego.

– powiedział Niedzielski podczas konferencji prasowej.

Czytaj także: Koniec z obowiązkiem noszenia maseczek, nie będzie też izolacji i kwarantanny >>>

„Cały czas monitorujemy sytuację. Dzisiejsza liczba 611 zakażeń odzwierciedla średnią liczbę zachorowań w ostatnich tygodniach” – dodał.

Minister wskazał, że liczba hospitalizowanych pacjentów z COVID-19 jest na poziomie ok. 1 100 osób.

„Według lekarzy nie są to już jednak tak ostre przypadki, jak w przypadku mutacji Delta. Hospitalizacje są też znacznie krótsze” – powiedział Niedzielski.

Paszport COVID-owy ważny bezterminowo

W kwietniu minister informował, że decyzja o zmianie obowiązującego od ponad dwóch lat stanu epidemii, wprowadzonego w marcu 2020 r. w związku z pandemią COVID-19, na stan zagrożenia epidemicznego zapadnie w kwietniu. Jednocześnie Niedzielski informował, że paszport COVID-owy dla osób, które przyjęły dawkę przypominającą będzie w Polsce ważny bezterminowo.

Czytaj także: Minister zdrowia: Polska będzie przedłużać paszporty covidowe bezterminowo >>>

Według danych Ministerstwa Zdrowia za okres 28 kwietnia – 4 maja zarejestrowano 4140 (w tym 368 ponownych zakażeń) potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Na dzień 3 maja w szpitalach z powodu COVID hospitalizowanych było 1125.

Od początku pandemii liczba potwierdzonych zakażeń koronawirusem wyniosła 5 997 998.

Źródło: ISBnews