Koronawirus w Polsce: cały kraj czerwoną strefą, nauczanie zdalne w szkołach podstawowych, zamknięcie restauracji – lista nowych obostrzeń
„Niestety, sytuacja jest nadal niedobra i dynamiczna. Dzisiaj nastąpił kolejny przyrost liczby zakażonych. […] Liczba zakażonych przekroczyła znacznie 13 tys. również liczba zgonów jest bardzo wysoka” – powiedział premier.
Polska od jutra staje się strefą czerwoną.
„Wszystkie te zasady, do których przyzwyczaili się ci mieszkańcy, którzy żyją, pracują, uczą się obowiązują na terytorium całej Rzeczpospolitej” – powiedział premier.
Klasy 4-8 w szkoły podstawowej przejdą od soboty, 24 października w tryb nauczania zdalnego – powiedział na piątkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.
Kluczowa zmiana, którą dzisiaj wdrażamy to szkoła podstawowa w klasach od 4 do 8 w trybie zdalnym. Po to, żeby zmniejszyć kontakty społeczne, zmniejszyć natężenie w komunikacji publicznej.
Zasiłki opiekuńcze na zasadach z wiosny
Dodatkowe zasiłki opiekuńcze z tytułu opieki nad dzieckiem do lat 8 są przewidziane na takich zasadach, jak na wiosnę, poinformował także premier. Zaznaczył, że obecnie nauka w przedszkolach i klasach I-III szkół podstawowych odbywa się w trybie stacjonarnym.
„Zasiłki są przewidziane na takich zasadach, jak to było wiosną i one będą obowiązywały na podobnych zasadach wtedy, kiedy będą musiały być zastosowane. Dzisiaj dzieci w wieku przedszkolnym I-III mogą uczestniczyć w zajęciach stacjonarnych” – powiedział Morawiecki podczas konferencji prasowej.
Czytaj także: Klienci bez maseczek nie będą obsługiwani, Sejm przyjął ustawę covidową >>>
Nowe obostrzenia
Rząd wprowadza od 24 października:
– cała Polska czerwoną strefą,
– lokale gastronomiczne i restauracje – zakaz działalności stacjonarnej (jedynie na wynos i dowóz). Obostrzenia mają obowiązywać 2 tyg. z możliwością przedłużenia,
– nauka w klasach 4-8 w trybie zdalnym,
– szkoły wyższe ponadpodstawowe w trybie zdalnym,
– w godzinach 8-16 przemieszczanie się osób do 16 r. życia pod opieką dorosłego,
– wydarzenia sportowe bez publiczności, wydarzenia kulturalne do 25 proc. udziału publiczności,
– zawieszona działalność basenów aquaparków, siłowni,
– zawieszenie działalności sanatoriów (dokończenie obecnych turnusów),
– 5 osób na 1 kasę w placówkach handlowych do 100 m kw.,
– 1 osoba na 15 m kw. w placówkach handlowych powyżej 100 m kw.,
– w transporcie publicznym zajętych 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich,
– ograniczenie imprez, spotkań i zebrań oraz zgromadzeń publicznych do 5 osób spoza gospodarstwa domowego,
– ograniczenie przemieszczania się osób 70+ z wyłączeniem: wykonywania czynności zawodowych, zaspokajania niezbędnych potrzeb życia codziennego, sprawowani lub uczestniczenia w sprawowaniu kultu religijnego.
Czytaj: Pół roku pandemii i co dalej?
Premier zaznaczył, że w przypadku, gdyby okazało się, że za 10 dni – 2 tygodnie wprowadzone ograniczenia nie doprowadziły do spadku zachorowań, planowane są dalsze obostrzenia, łącznie z zamknięciem granic, wprowadzeniem obostrzeń w przemieszczaniu się czy też zamykanie kolejnych działów gospodarki.
? Od soboty, 24 października, w całej Polsce obowiązują nowe zasady bezpieczeństwa.
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) October 23, 2020
? Cała Polska jest strefą czerwoną ? pic.twitter.com/LCz2nU8XOp
Od ubiegłej soboty w strefie żółtej był cały kraj, w strefie czerwonej 152 powiaty, w tym 11 z 16 miast wojewódzkich i wiele innych większych miast, m.in. Warszawa, Gdańsk, Gdynia, Sopot, Rzeszów, Poznań, Łódź, Bydgoszcz, Lublin.
„Czerwone” powiaty to te, w których wskaźnik przyrostu nowych przypadków na 10 tys. mieszkańców przekracza 12 w ciągu 14 dni poprzedzających dzień ogłoszenia. Z kolei powiaty w przedziale od 6 do 12 przypadków są oznaczane kolorem żółtym. Podział ten wprowadzono kilkanaście tygodni temu.
Nowe instrumenty wsparcia dla 31 branż
Rząd planuje wprowadzenie nowych instrumentów wsparcia dla 31 branż (według kodów Polskiej Klasyfikacji Działalności), najbardziej dotkniętych pandemią. Mają to być zarówno instrumenty już stosowane, takie jak zwolnienie ze składek na ubezpieczenie społeczne i postojowe, jak i nowe, długoterminowe środki finansowe na restrukturyzację i wsparcie, poinformował premier Mateusz Morawiecki. Informacje w tej sprawie mają zostać przekazane w najbliższych dniach.
„Dla około 31 kodów PKD – to rodzaje prowadzenia działalności, [dla których] będziemy wprowadzali nowe instrumenty wsparcia, które z jednej strony będą polegały na użyciu tych narzędzi finansowych, których używaliśmy wiosną – jak zwolnienie z ZUS albo postojowe – ale z drugiej strony, też na wniosek kilku stowarzyszeń przedsiębiorców […] będziemy jednocześnie proponować długoterminowe środki finansowe, fundusze na restrukturyzację w firmach, na wsparcie w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej” – powiedział Morawiecki podczas konferencji prasowej.
Premier zaznaczył, że program wsparcia zostanie zaprezentowany „bardzo szybko”.
„Bardzo szybko, w czasie liczonym w godzinach i dniach zaprezentujemy program wsparcia dla branż” – podkreślił premier.
Przyznał, że najbardziej odczuje obostrzenia branża gastronomiczna, fitness i inne branże, dotknięte obostrzeniami, wprowadzonymi tydzień, których sytuacja jest obecnie analizowana. Wśród nich jest m.in. branża ślubna, właściciele basenów, aquaparków i sektor handlowy.
Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów
Rząd uruchamia też Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów – program przeznaczony do koordynacji pomocy osobom starszym, zarówno na szczeblu centralnym, jak i samorządowym. Koordynatorem programu jest Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała, że na program dla seniorów zabezpieczone zostało na razie 100 mln zł. W razie potrzeby środki te mają zostać zwiększone.
Zadaniem gmin będzie prowadzenie rejestru seniorów, którzy zdecydowali się na pozostanie w domu i potrzebują wsparcia wolontariuszy.
Samorządy gminne będą mogły skorzystać z dofinansowania ze środków budżetu państwa na zorganizowanie i realizację usługi wsparcia. Środki te będą mogły zostać przeznaczone m.in. na zatrudnienie nowych pracowników do realizacji zadania, przyznanie dodatków zadaniowych, zlecenie usługi organizacjom pozarządowym czy jej zakup od prywatnych podmiotów.
Minister zdrowia: wzrost liniowy ograniczyłby rozwój pandemii do 15-18 tys. zakażeń
Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że społeczeństwo i rząd muszą zrobić wszystko, żeby spowolnić pandemię i przynajmniej przejść do trendu liniowego zakażeń.
„Jeżeli to nam się uda, a proszę pamiętać, że obostrzenia nie działają z dnia na dzień, tylko ich efekt pojawia się 10 dni po wprowadzeniu, 2 tygodnie, to jest szansa na to, że przejdziemy do takiego liniowego charakteru wzrostu, co już będzie dosyć dużą fundamentalną zmianą” – dodał.
Niedzielski zaznaczył, że jeśli utrzymany zostanie trend liniowy, to pozwoli utrzymać się w okolicach 15-18 tys. zakażeń w przyszłym tygodniu.
Według Niedzielskiego, służba zdrowia cały czas na razie zachowuje wydolność i sprawność operacyjną.
W Polsce 13.632 nowe przypadki zakażenia koronawirusem
W Polsce stwierdzono w ciągu doby 13.632 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, najwięcej od początku pandemii. Zmarły 153 osoby – poinformowało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Łącznie odnotowano do tej pory 228.318 zakażeń i 4.172 zgony.
Potwierdzone przypadki dotyczą województw: mazowieckiego (2075), małopolskiego (1554), śląskiego (1305), kujawsko-pomorskiego (1207), wielkopolskiego (1050), podkarpackiego (852), łódzkiego (800), lubelskiego (743), pomorskiego (741), dolnośląskiego (667), świętokrzyskiego (639), zachodniopomorskiego (558), lubuskiego (449), opolskiego (401), warmińsko-mazurskiego (365), podlaskiego (226).
Zobacz więcej najnowszych wiadomości o pandemii koronawirusa >>>
Łącznie zmarły do tej pory 4.172 zakażone osoby, z czego o 153 nowych zgonach resort zdrowia poinformował w piątek.
Dotąd w Polsce potwierdzono łącznie 228.318 przypadków zakażenia koronawirusem.
Dotychczas wyzdrowiały 105.092 osoby, a 10.788 zakażonych koronawirusem przebywa w szpitalach. Podłączonych do respiratorów jest 851 osób.
Kwarantanną objętych jest 398.851 osób, a nadzorem epidemiologicznym 52.753 osoby.
Ostatniej doby wykonano ponad 62,1 tys. testów na obecność koronawirusa. Ogółem przebadano dotąd 4.221.711 próbek pobranych od 4.056.555 osób.