Koronawirus w Polsce: 10 powiatów z dodatkowymi obostrzeniami
„Przedstawiamy nową listę powiatów, które znalazły się lub wypadły ze strefy czerwonej lub żółtej. […] Mam dobrą wiadomość. W porównaniu do ubiegłego tygodnia z 18 powiatów w tej chwili w obu strefach mamy tylko 10 powiatów” – powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska podczas konferencji prasowej.
Podkreślił, że po wprowadzeniu obostrzeń mieszkańcy powiatów stosują się do wymogów i nowych zakażeń w tych powiatach ubywa.
Zobacz więcej najnowszych wiadomości o pandemii koronawirusa >>>
„W kategorii 'czerwonej’ mamy w tej chwili trzy powiaty: to jest woj. małopolskie – Nowy Sącz i powiat limanowski […] oraz w woj. łódzkim powiat pajęczański” – wskazał.
„Jeżeli chodzi o powiaty w kategorii 'żółtej’ – na Podkarpaciu to jest powiat przeworski (wszedł z kategorii zielonej), w woj. łódzkim powiat łowicki (spadł z kategorii 'czerwonej’) woj. mazowieckie – powiat lipski (także z kategorii 'czerwonej’) […], woj. wielkopolskie powiat kolski, (przeniesiony z kategorii 'czerwonej’), świętokrzyskie – powiat konecki, małopolskie – powiat nowosądecki, śląskie – powiat kłobucki” – wyliczył wiceminister.
Z listy zniknęło dziewięć powiatów: powiat tatrzański, nowotarski, miasto Kraków, powiat żuromiński, wieluński, bartoszycki, kartuski, przemyski i rybnicki.
10 powiatów na liście ostrzegawczej
Na liście ostrzegawczej znalazło się 10 powiatów: powiat łańcucki, kościerski (woj. pomorskie), otwocki, Skierniewice, powiat ostrowski (woj. wielkopolskie), starogardzki (woj. pomorskie), tatrzański, nowotarski, żuromiński i wieluński.
Kraska zapowiedział, że dalej będzie prowadzony system wyznaczania stref, bo – jak ocenił – przynosi on rezultaty.
Zakazy obowiązujące w strefie czerwonej i żółtej
Na terenie powiatów ze strefy czerwonej nie mogą odbywać się targi ani wydarzenia kulturalne. Nie działają wesołe miasteczka, parki rozrywki, parki rekreacyjne. Mogą natomiast sanatoria i ośrodki rehabilitacji. Wydarzenia sportowe mogą odbywać się tylko bez udziału publiczności. Natomiast w kościołach obowiązuje ograniczenie liczby maksymalnie do 50% obłożenia kościoła lub innego obiektu religijnego. Na zewnątrz świątyń może gromadzić się do 150 osób. W spotkaniach, także rodzinnych może uczestniczyć do 50 osób. Na siłowaniach na 1 osobę musi przypadać 10 m2. W kinach publiczność może zajmować jedynie 25% wolnych miejsc.
Z kolei w powiatach strefy żółtej na siłowniach, w klubach i centrach fitness na terenie tzw. stref żółtych na jedną osobę ma przypadać 7 m2 powierzchni (na terenie kraju miejsca mają być udostępniane naprzemiennie, przy zachowaniu 1,5 m odległości).
W weselach, innych uroczystościach rodzinnych i spotkaniach może brać udział maksymalnie 100 osób. Taki jest też limit liczby osób, które mogą wziąć udział w wydarzeniach kulturalnych na otwartej przestrzeni (na terenie całego kraju nie ma limitu miejsc pod warunkiem zachowania 1,5-metrowego dystansu). W kinach może przebywać jedynie 25% publiczności (na terenie kraju 50%).
Organizacja kongresów i targów jest możliwa jedynie pod warunkiem, że w miejscu odbywania się imprezy będzie znajdować się 1 osoba na 4m2 (na terenie kraju 1 os. na 2,5 m).
Lista powiatów z dodatkowymi obostrzeniami (ze względu na przypadającą liczbę zachorowań na COVID-19 obowiązuje od czterech tygodni. Jest aktualizowana co tydzień.