Koronawirus: loty z Polski do państw UE wznowione, ale są wyjątki

Koronawirus: loty z Polski do państw UE wznowione, ale są wyjątki
Fot. stock.adobe.com/Lukas Gojda
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wznowienie lotów zagranicznych do wszystkich państw Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), Szwajcarii lub innych państw Unii Europejskiej z wyjątkiem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, Szwecji i Portugalii zakłada rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie zakazów w ruchu lotniczym, które dzisiaj wchodzi w życie.
Wznowiono #loty do państw #UE, oprócz Wlk. Brytanii, Szwecji i Portugalii #koronawirus #COVID19

W stosunku do samolotów pasażerskich w międzynarodowym ruchu lotniczym z pozostałych państw nadal obowiązuje zakaz lądowania na lotniskach i lądowiskach, wpisanych do rejestrów bądź ewidencji.

„Zakazu [lotów] nie stosuje się do statków powietrznych wykonujących loty międzynarodowe z lotnisk położonych na terytorium państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwa członkowskiego Unii Europejskiej, z wyjątkiem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, Królestwa Szwecji i Republiki Portugalskiej” – napisano w rozporządzeniu.

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o pandemii koronawirusa >>>

Spoza państw EFTA (Islandia, Lichtenstein, Norwegia),  Szwajcarii i państw UE (z wyjątkiem Wlk. Brytanii, Szwecji i Portugalii)  można natomiast wykonywać:

– loty, którymi przewożone osoby, powracające do kraju samolotami wyczarterowanymi

  • przed 15 marca 2020r. na zlecenie organizatora turystyki lub podmiotu działającego na jego zlecenie bądź na zlecenie
  • na zlecenie Prezesa Rady Ministrów
  • na zlecenie osoby fizycznej lub osoby prawnej, posiadającymi do 15 miejsc pasażerskich

– o których mowa w art.76 ust.1 ustawy z 3 lipca 2002 r. prawo lotnicze (w celu zapobiegania skutkom klęsk żywiołowych lub ich usunięcia oraz ratowania życia lub zdrowia ludzkiego, w przypadkach ochrony granic, zapewnienia bezpieczeństwa państwa, przewozu w oficjalnej misji głów państw i szefów rządów)

– loty czarterowe, realizowane przez obcych przewoźników lotniczych na zlecenie państw obcych w celu powrotu ich obywateli.

Bądź na bieżąco z tematem koronawirusa – zapisz się na nasz newsletter >>>

Rozporządzenie wchodzi w życie dzisiaj, ma obowiązywać do końca czerwca.

Źródło: ISBnews