Koronawirus: banki centralne zaczynają reagować, KE przeznaczy dodatkowe 37,5 mln euro na walkę z epidemią

Koronawirus: banki centralne zaczynają reagować, KE przeznaczy dodatkowe 37,5 mln euro na walkę z epidemią
Fot. stock.adobe.com/denisismagilov
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Na rynkach finansowych od końca lutego dominuje strach i pojawiają się obawy dotyczące negatywnego wpływu rozprzestrzeniającego się koronawirusa na ekonomię.
#KomisjaEuropejska przeznaczy dodatkowe 37,5 mln euro na badania nad szczepionką, leczeniem i diagnostyką wirusa #COVID19 #koronawirus

Pierwsza fala zaniepokojenia nastąpiła na przełomie stycznia i lutego, kiedy liczba zarażonych w Chinach wzrosła. Pod koniec lutego epidemia koronawirusa rozprzestrzeniała się w Europie (najpierw we Włoszech) oraz w Korei Południowej, wywołując panikę na rynkach finansowych. W tym tygodniu zażądano spotkania ministrów finansów grupy G7 oraz interwencji banków centralnych (poza Fed stopy procentowe obniżyły m.in. RBA czy BoC). Europejski Bank Centralny (EBC) ma posiedzenie w następnym tygodniu, a prawdopodobieństwo, że złagodzi politykę pieniężną się zwiększa, chociaż europejscy przedstawiciele banków centralnych w tym tygodniu zaznaczyli, że woleliby z tym poczekać.

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o wpływie koronawirusa na gospodarkę >>>

Z drugiej strony, w tym tygodniu NBP zachował spokój, nie zmieniając głównej stopy procentowej, która wynosi nadal 1,50%. Prezes NBP, A. Glapiński powtórzył, że najbardziej prawdopodobnym scenariuszem pozostaje stabilność stóp procentowych do końca jego kadencji (do 2021 r.). NBP nie przejmuje się obecną wysoką inflacją (uważa ją za tymczasową), ani napięciem wokół koronawirusa (zamierza w spokoju monitorować i analizować rozwój sytuacji). W porównaniu z prognozą z listopada NBP oczekuje w tym roku słabszego wzrostu PKB (3,2%) oraz szybszego wzrostu inflacji (3,65%).

Czytaj także: RPP pozostawiła stopy procentowe bez zmian. Glapiński: ryzyko związane z koronawirusem trudne do oszacowania >>>

Złoty w tym tygodniu skorygował częściowo straty z  tygodnia ubiegłego i w piątek rano kurs wynosił 4,31 EUR/PLN. Eurodolar w tym samym czasie był na poziomie 1,124 EUR/USD.

37,5 mln euro z KE na badania nad szczepionką, leczeniem i diagnostyką wirusa COVID-19

Komisja Europejska przeznaczy dodatkowe 37,5 mln euro na badania nad szczepionką, leczeniem i diagnostyką wirusa COVID-19 – podała Komisja w komunikacie prasowym.

W komunikacie napisano, że dodatkowa kwota z programu „Horyzont 2020” pozwoliła Komisji zwiększyć budżet dostępny w ramach ogłoszonego w styczniu nadzwyczajnego zaproszenia do składania wniosków w celu zwalczenia epidemii COVID-19 do 47,5 mln euro.

„Dodatkowe środki umożliwiły wybranie 17 projektów, nad którymi pracuje 136 zespołów badawczych z UE i z innych krajów. Zespoły rozpoczną prace nad opracowaniem szczepionek, nowych metod leczenia, testów diagnostycznych i systemów medycznych mających na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa” – dodano.

Czytaj także: MFW przekaże 50 mld USD na walkę z epidemią koronawirusa >>>

Komisja negocjuje obecnie umowy w sprawie przyznania dotacji z beneficjentami. Projekty wybrano w obszarach opracowania nowych szczepionek, szybkiego badania w miejscu opieki nad pacjentem, nowych sposobów leczenia oraz poprawy epidemiologii i zdrowia publicznego.

„Finansowanie kryzysowe z programu „Horyzont 2020″ umożliwi naukowcom natychmiastowe podjęcie działań mających na celu powstrzymanie epidemii koronawirusa na kilku frontach jednocześnie. Tak sprawne zaangażowanie się środowiska naukowego daje nadzieję, że już wkrótce uda nam się zbliżyć do powstrzymania wirusa” – powiedziała, cytowana w komunikacie prasowym, komisarz ds. innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży Mariya Gabriel.

30 stycznia 2020 r. Komisja ogłosiła specjalne zaproszenie do wyrażenia zainteresowania w celu wsparcia badań naukowych nad wirusem COVID-19. Wstępny budżet na badania wynosił 10 mln euro, a środki pochodziły ze specjalnego funduszu na badania w sytuacjach nadzwyczajnych przewidzianego w programie „Horyzont 2020” w zakresie badań naukowych i innowacji.

W ciągu dwóch tygodni Komisja otrzymała 91 wniosków. Ze względu na wysoką jakość otrzymanych wniosków Komisja uruchomiła dodatkowe fundusze w celu wsparcia większej liczby projektów.

Źródło: Malwina Krakus, Akcenta, PAP BIZNES