Zatrudnienie i płace kontynuują wzrostowy trend

Zatrudnienie i płace kontynuują wzrostowy trend
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W tym tygodniu poznaliśmy dane z polskiego rynku pracy. Wg informacji GUS płace podniosły się o 6,7% r/r. Na ten wzrost miał wpływ przede wszystkim duży popyt na siłę roboczą.

Firmy coraz częściej spotykają się z sytuacją niedoboru odpowiednich pracowników i dlatego muszą podnosić płace, aby utrzymać dotychczasowych i przyciągnąć nowych pracowników. Wysoki popyt na siłę roboczą odzwierciedla się także we wzroście zatrudnienia, które w marcu wykazało wzrost o 3,7% r/r. Większe zatrudnienie i płace wspierają konsumpcję polskich gospodarstw, co jest korzystne dla gospodarki. Z drugiej strony istnieje ryzyko, że niedobór siły roboczej może przeszkodzić niektórym firmom w szybszym rozwoju. Dodatkowo, w najbliższych miesiącach nastąpi wzrost popytu na pracowników związany z pracą sezonową. Wszystko wskazuje więc na to, że obecny trend na rynku pracy będzie kontynuowany.

Z innych opublikowanych danych warto wspomnieć o wynikach produkcji przemysłowej. W marcu wzrosła rocznie tylko o 1,8%. Na ten wynik miały przede wszystkim wpływ czynniki sezonowe, ale również spowolnienie wzrostu przemysłu w Niemczech. Jednak przyhamowanie wzrostu przez jeden miesiąc nie musi oznaczać niczego negatywnego. Rzeczywisty stan polskiego przemysłu poznamy dopiero, gdy będą znane dane za dłuży okres.

Złoty w tym tygodniu się umocnił. W piątek rano kurs w stosunku do euro był na poziomie 4,17 EUR/PLN.  Eurodolar w tym czasie notowany był na 1,23 EUR/USD.

Malwina Krakus

Akcenta