Koreańskie banki zbudowały centrum wsparcia młodych firm technologicznych
„W Korei byliśmy jako delegacja Związku Banków Polskich wraz z przedstawicielami kilku banków.
Mieliśmy szansę przyjrzeć się zarówno sektorowi bankowemu w Korei, ale także niektórym zjawiskom, którymi banki żyją i pewnym projektom, które banki rozwijają” – mówił Włodzimierz Kiciński.
Jak stwierdził największe zrobiła na nim wrażenie wizyta w Fintech Center Korea.
„Jest to projekt, w który zainwestowało 16 banków koreańskich. Centrum wspierania firm technologicznych, młodych fintechów zbudowano za 600 milionów dolarów”- dodał.
Czytaj także: Oddział bankowy bez ludzkiego personelu>>>
Bankowe wsparcie fintechów od A do Z
Jak tłumaczył centrum zajmuje się kompleksową obsługą tego typu powstających firm, poczynając od wyłonienia najbardziej interesujących projektów technologicznych pochodzących od małych, dopiero powstających firm, przez dobór dodatkowego personelu, jego zatrudnienie, zakup baz danych, na których ćwiczą fintechy, pomoc prawną, aż po analizy rynkowe.
„Centrum wspiera firmę jeszcze przez rok od momentu jej powstania, towarzyszy firmie podczas stawiania przez nią pierwszych kroków na rynku” – podkreślił wiceprezes ZBP.
„Celem tego działania banków południowokoreańskich jest wyłonienie innowatorów, ich wsparcie, a także włączenie innowacyjnych rozwiązań fintechów do praktyki bankowej. Bez innowacji nie ma nowoczesnej bankowości. To jest bez wątpienia bardzo ciekawy przykład współpracy sektora bankowego z firmami technologicznymi, zwłaszcza tymi, które są młode i jeszcze wymagają pewnego wsparcia” – tłumaczył Włodzimierz Kiciński.
Korea Południowa coraz ważniejszym gospodarczym partnerem Polski
Pytany o różnice pomiędzy koreańskimi a polskimi bankami w kwestii danych osobowych nasz rozmówca stwierdził:
„Koreańczycy mają możliwość wykorzystywania właściwie wszystkich danych publicznych w swoich systemach informatycznych, np. w koreańskim odpowiedniku naszego biura informacji kredytowej. Banki w Korei Płd. mają znacząco lepszy aniżeli w Polsce dostęp do różnego rodzaju baz danych.”
Ten dostęp mają też obywatele Korei Płd. zarówno do swoich danych w bankach jak i innych instytucjach i firmach, np. telekomunikacyjnych, energetycznych czy wodociągowych.
Na pytanie czy w pewnych obszarach polski sektor bankowy jest bardziej nowoczesny od koreańskiego, wiceprezes ZBP odpowiedział:
„Praktyczne doświadczenia z płatnościami wskazują, że jesteśmy chyba znacznie ciekawiej ustrukturyzowani, jeśli idzie o płatności natychmiastowe, płatności zbliżeniowe. Są one osiągalne w urządzeniach koreańskich, ale nie zawsze praktykowane.”
Jak wskazywał wysoki poziom technologiczny firm zarówno przemysłowych, jak i banków nie oznacza, że Koreańczycy chętnie korzystają z nowoczesnych rozwiązań w codziennym życiu.
Odnosząc się do wpływu rosnącej ostatnio współpracy gospodarczej Korei Płd. i Polski Włodzimierz Kiciński i jej wpływu na nasz sektor bankowy stwierdził:
„Nasi koreańscy koledzy na każdym kroku podkreślali, że otwarcie Polski na koreański sektor zbrojeniowy, a w zasadzie zakupy zbrojeniowe, których dokonaliśmy i będziemy dokonywać w Korei, pozwalają im myśleć z wielkim optymizmem o rozwoju naszych kontaktów gospodarczych. Możliwe, że Polska stanie się centrum dla rozwoju relacji z firmami finansowymi w Unii Europejskiej.”
„To wielka szansa także dla przemysłu koreańskiego, bowiem Koreańczycy do tej pory produkowali swoje uzbrojenie na rynek wewnętrzny, a Polska staje się właściwie pierwszym poważnym, dużym importerem ich sprzętu wojskowego. To jest podkreślane przy każdej praktycznie rozmowie z koreańską firmą czy z koreańskim bankiem” – zaznaczył Włodzimierz Kiciński.