Konta osobiste z funkcją zwrotu wydatków dokonanych kartą.
Rośnie konkurencja na rynku rachunków oszczędnościowych, banki prześcigają się w ofertach coraz atrakcyjniejszych rozwiązań mających przyciągnąć klientów. Kilka banków wprowadziło do kont karty z funkcją zwrotu wydatków dokonanych kartą, gdzie dzięki aktywnemu korzystaniu z ROR będą mogli zarabiać, otrzymując na konto procent dokonanych wydatków. Eksperci z serwisu FinansowySupermakret.pl postanowili poddać analizie trzy takie rachunki oferowane przez BZ WBK (Konto Wydajesz & Zarabiasz), Bank Millenium (Dobre Konto) oraz Meritum Bank (Konto Zarabiające).
Zwrot wydatków dokonanych kartą.
Największą kwotę zwrotu wydatków aż 4% oferuje Meritum Bank, jednak promocją objęte są jedynie transakcje paliwowe – co zgodnie z zapisem w regulaminie oznacza transakcje dokonane na stacji paliw. Maksymalna kwota miesięcznego zwrotu wynosi 30zł, co równe jest wydatkom na paliwo i zakupy na stacji paliw w wysokości 750zł.
Bank Millenium oferuje 3% zwrotu wydatków, jednak tu także istnieją ograniczenia – zwracane są wydatki dokonane na stacjach paliw i w sklepach spożywczych, ograniczenie maksymalnego miesięcznego zwrotu wynosi 50zł, co równe jest wydatkom na kartę objętym promocją w wysokości 1666,66zł.
Bank Zachodni oferuje najmniejszy zwrot wydatków dokonanych kartą, bo zaledwie 1%, ale zwrot dotyczy wszystkich transakcji dokonanych kartą (niezależnie od miejsca transakcji) nie ma limitu.
Nic za darmo – konta zarabiające też kosztują.
Wprawdzie wymienione konta pozwalają zarabiać, ale trzeba liczyć się z tym, że banki pobierają za nie opłaty i prowizje co w niektórych przypadkach może skonsumować cały zarobek klienta.
Rachunek BZ WBK kosztuje miesięcznie 7zł, chyba, że miesięczne wpływy są wyższe iż 1000zł, wtedy rachunek jest za darmo. Należy także zauważyć, że przelewy do innych banków są płatne, najtańszy internetowy kosztuje 0,50zł. Za kartę trzeba zapłacić 5zł (zgodnie z nowym cennikiem obowiązującym od 1 marca 2012), ale w tej cenie mamy darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów Polsce (za granica wypłata kosztuje 5zł).
W Banku Millenium konto kosztuje także 7zł, ale można za konto nie płacić w ogóle pod warunkiem dokonania w miesiącu jednej transakcji bezgotówkowej kartą i wpływu na rachunek kwoty 1000zł. Przelewy zlecane przez Internet są darmowe. Karta kosztuje 3zł, ale przez pierwsze dwa miesiące opłata nie jest naliczana, w kolejnych miesiącach nie naliczy się opłata jeżeli klient spełni warunki takie same jak dla konta. Wypłaty w bankomatach Banku Millenium są darmowe, ale mogą być darmowe we wszystkich bankomatach pod tymi samymi co wyżej warunkami – jeżeli spełnimy kryterium dokonania jednej transakcji bezgotówkowej i wpływu 1000zł w miesiącu.
Konto w Meritum Banku jest darmowe tak samo jak przelewy dokonane przez Internet. Karta kosztuje 2zł, ale opłata nie będzie pobrana jeżeli dokonamy w miesiącu transakcji bezgotówkowych na min. 200zł. Wypłata ze wszystkich bankomatów w Polsce jest darmowa, za granicą to koszt 10zł.
Jak widać, aby zarabiać trzeba także zainwestować, koszty związane z kontami mogą wynieść nieraz sporą kwotę, szczególnie jeżeli nie dopilnuje się wymaganych wpływów czy nie dokona się odpowiedniej transakcji.
Teraz chcielibyśmy przyjrzeć się, jak wygląda ekonomika poszczególnych kont dla dwóch przykładów:
- Przykład 1 – klient o zarobkach równych 2/3 średniej krajowej (wpływ na konto 1700zł), który wydaje kartą 800zł, w tym na paliwo 250zł, na pozostałe zakupy 550zł z tego 400zł w sklepach spożywczych, dokonuje 2 wypłat z bankomatu w Polsce (obcych sieci) i dwóch przelewów w internecie.
- Przykład 2 – ten sam klient z przykładu 1, ale wyliczenia są dokonane w przypadku kiedy nie wpłynęły na rachunek środki w wymaganej wysokości, a więc klient nie spełnił kryterium do zwolnienia z opłat.
Jak widać z powyższych przykładów w banku, w którym można najwięcej zyskać można tez dużo stracić jeżeli nie dopilnuje się warunku wpływu środków na konto.
Czy w takim razie warto zainteresować się kontami oferującymi zwrot wydatków?
Wydaje się to oczywiste, szczególnie dla osób, które maja stałe regularne wpływy i dużo korzystają z kart, w końcu 20-50 zł zwrotu na konto co miesiąc to rocznie 240-600zł, a za takie pieniądze można kupić sobie fajny prezent lub nawet wyprawić święta. Pamiętać należy, aby kontrolować rachunek czy spełnia wszystkie warunki do otrzymania zwrotu.
Źródło: Finansowysupermarket.pl