Konsultacje rekomendacji NGR w zakresie zasad i sposobów konwersji istniejących emisji papierów dłużnych, w których stosowany jest WIBOR
W komunikacie nt konsultacji napisano: „Narodowa Grupa Robocza ds. reformy wskaźników referencyjnych (NGR) zaprasza interesariuszy oraz uczestników rynku finansowego do zapoznania się z projektem oraz do zgłaszania uwag do Rekomendacji w zakresie zasad i sposobów konwersji istniejących emisji papierów dłużnych, w których stosowany jest WIBOR.”
Konsultacje potrwają do 20 lipca 2023 roku.
Adresaci rekomendacji
W komunikacie napisano: „Prezentowane w rekomendacji rozwiązania mają na celu wskazanie uczestnikom rynku finansowego rozwiązań i praktyk w zakresie obsługi dotychczas wyemitowanych papierów dłużnych (tzw. „portfel legacy”), których postanowienia dotyczące oprocentowania odwołują się do wskaźnika referencyjnego WIBOR.
Rekomendacja zawiera również propozycję treści klauzuli awaryjnej (fallback clause) dla nowych emisji zmiennoprocentowych papierów dłużnych, w których stosowany jest WIBOR.
[…] rekomendacja skierowana jest do podmiotów zaangażowanych w emisje papierów dłużnych, w szczególności emitentów papierów dłużnych („Emitent”) i działających w ich imieniu agentów kalkulacyjnych.
Pierwszym etapem prac nad konwersją „portfela legacy” powinna być analiza warunków emisji pod kątem zasad wyznaczenia zamiennika dla WIBOR. […].
Wyniki takiej analizy będą stanowiły podstawę do rozpoczęcia rozmów z posiadaczami papierów dłużnych w przypadku decyzji o zmianie warunków emisji lub wcześniejszym wykupie papierów dłużnych
Główne założenia dla rekomendacji
W zaproszeniu do konsultacji czytamy między innymi: „Niniejsza rekomendacja została przygotowana przy założeniu wystąpienia Zdarzenia regulacyjnego, tj. zdarzenia skutkującego zaprzestaniem opracowywania wskaźnika referencyjnego WIBOR2. Rekomendacja dotyczy więc tylko tych emisji papierów dłużnych, w których odczyt WIBOR na potrzeby ustalenia oprocentowania dokonywany będzie po zaprzestaniu opracowywania WIBOR.
W przypadku takich emisji konieczne jest ustalenie, w jaki sposób po tym zdarzeniu będzie wyznaczane oprocentowanie lub dostosowanie tych emisji do zasad przyjętych w rekomendacji dla nowych emisji , w których stosowany lub wykorzystywany jest WIRON3.
W przypadku pozostałych emisji, np. zapadających lub w których ustalenie oprocentowania dla ostatniego okresu odsetkowego nastąpi przed datą zaprzestania opracowywania WIBOR nie ma konieczności wprowadzania żadnych zmian.”