Konsolidacja i outsourcing sposobem na koszty. Gala FLBS 2019
− Nasz gość specjalny jest nie tylko wielką indywidualnością, ale również reprezentuje szczególną organizację, bardzo ważną dla stabilnego rozwoju polskiego sektora bankowości spółdzielczej – podkreślił Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.
Powitał on również przybyłych na Galę reprezentantów licznych instytucji, które na co dzień, w ten czy inny sposób, współdziałają ze spółdzielcami.
Wśród nich znaleźli się przedstawiciele Związku Gmin Wiejskich RP, Agencji Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a także Banku Gospodarstwa Krajowego, Biura Informacji Kredytowej i Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor.
– Chciałbym również bardzo serdecznie powitać naszych partnerów z sektora biznesu i pracowników polskich uczelni, którzy zawsze wiernie i sumiennie wspierają rozwój polskiej bankowości lokalnej. Chciałbym wreszcie bardzo serdecznie przywitać członków zarządów banków zrzeszających i instytucjonalnych systemów ochrony – powiedział prezes ZBP.
25 lat „ustawy świętojańskiej”
Odnosząc się do historii polskiej bankowości spółdzielczej na przestrzeni minionych dekad, prezes ZBP przypomniał, iż dokładnie 25 lat temu uchwalona została ustawa o restrukturyzacji banków spółdzielczych i Banku Gospodarki Żywnościowej, popularnie zwana „ustawą świętojańską”, która położyła podstawy funkcjonowania tego segmentu rynku finansowego w nowych realiach gospodarczych.
Krzysztof Pietraszkiewicz nawiązał również do kolejnych kilkunastu już edycji Forum Liderów Banków Spółdzielczych, podkreślając, że tegoroczne obrady napawają wielkim optymizmem.
– Polska bankowość spółdzielcza postawiła na nowe technologie, na nowoczesne rozwiązania. Jestem przekonany, że będziemy świadkami ogromnego postępu w tym sektorze – stwierdził Krzysztof Pietraszkiewicz.
Czytaj także: FLBS 2019. Nowe cele polskiej bankowości lokalnej: nowoczesność i ekspansja
Banki muszą umacniać swoją pozycję
Z kolei Mirosław Panek, prezes zarządu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego podkreślił, że żyjemy w okresie bezprecedensowego stabilnego wzrostu gospodarczego.
− Relatywnie wysokie stopy procentowe wyróżniają nasz kraj spośród innych państw nie tylko regionu, ale również Europy i całego świata – przypomniał w swym wystąpieniu szef BFG.
Również i w kluczowym dla bankowości lokalnej, polskim sektorze rolno-spożywczym nie widać powodów do niepokoju.
– Rolnictwo jest w dobrej kondycji, eksportuje, radzi sobie dobrze z różnymi zawirowaniami na rynku – wskazał Mirosław Panek.
W obliczu tak pozytywnych uwarunkowań polskie banki lokalne powinny podjąć starania na rzecz ugruntowania swej pozycji na rynku, również poprzez poprawę dostępu do świadczonych usług finansowych.
– Ten, kto nie wprowadza nowych rozwiązań, ten stoi w miejscu. A jak stoi w miejscu, to znaczy, że w porównaniu do liderów się cofa i będzie na coraz bardziej straconej pozycji – zauważył prezes BFG.
Problem ten może się objawić w szczególności w dobie spadku koniunktury, czego efektem najpewniej będzie utrzymanie lub wręcz dalsze obniżenie stóp procentowych.
– Banki tego nie lubią, więc sytuacja w przyszłości może być bardziej wymagająca niż dzisiaj – przypomniał Mirosław Panek.
Wyzwaniem jest brak specjalistów
Innym wyzwaniem dla branży pozostaje problem z pozyskaniem specjalistów. Na problemy kadrowe narzekają wprawdzie wszystkie banki, nie wyłączając komercyjnych gigantów, jednak to w przypadku spółdzielców sytuacja jest wyjątkowo trudna, z uwagi na położenie wielu banków z dala od dużych miast.
Prezes BFG nawiązał również do pojawiających się podczas Forum postulatów redukcji obciążeń natury fiskalnej i parafiskalnej dla lokalnych instytucji finansowych. Stwierdził on, iż kwestie stricte podatkowe leżą poza zakresem jego kompetencji, natomiast obniżenie składek pobieranych przez BFG nie jest możliwe, gdyż zarówno fundusz gwarancyjny, jak i fundusz restrukturyzacji nie osiągnęły wymaganych poziomów.
Jego zdaniem, problem niewystarczających zasobów dotyczy także funkcjonujących w zrzeszeniach systemów ochrony instytucjonalnej.
– Trochę obawiamy się, że liczba problemów, które IPS byłyby w stanie rozwiązać, korzystając z posiadanych zasobów, jest mocno ograniczona – zaznaczył Mirosław Panek. Uważa on, iż sposobem na postulowane obniżenie kosztów funkcjonowania bankowości spółdzielczej jest dalsza konsolidacja tego segmentu rynku oraz powszechniejsze niż dotąd korzystanie z outsourcingu.
Laureaci BAKCYLA 2018/2019
Kolejnym punktem gali było wręczenie wyróżnień dla lokalnych instytucji finansowych, które w roku szkolnym 2018/2019 przystąpiły do projektu Bankowcy dla Edukacji Finansowej Młodzieży BAKCYL.
Urszula Szulc, dyrektor projektów edukacyjnych w Warszawskim Instytucie Bankowości, przypomniała, że w ostatnim roku projekt BAKCYL wyróżniony został prestiżowym godłem „Teraz Polska”.
Wyróżnienia dla banków wręczyli prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz i prezes WIB Waldemar Zbytek oraz Urszula Szulc.
LISTA NOWYCH UCZESTNIKÓW PROGRAMU BAKCYL Z SEKTORA BANKÓW SPÓŁDZIELCZYCH:
- Pałucki Bank Spółdzielczy w Wągrowcu
- Spółdzielczy Bank Ludowy w Zakrzewie
- Bank Spółdzielczy w Jutrosinie
- Bank Spółdzielczy w Chodzieży
- Bank Spółdzielczy w Krotoszynie
- Bank Spółdzielczy w Jarocinie
- Spółdzielczy Bank Ludowy im. Ks. P. Wawrzyniaka z siedzibą w Śremie
- Gospodarczy Bank Spółdzielczy Międzyrzecz
- Bank Spółdzielczy w Kobierzycach
- ETNO Bank Spółdzielczy
- Międzypowiatowy Bank Spółdzielczy w Myszkowie
- Bank Spółdzielczy w Tarnowskich Górach
- Bank Spółdzielczy w Sędziszowie
- Bank Spółdzielczy w Stopnicy
- Bank Spółdzielczy w Lubaczowie
- Bank Spółdzielczy w Rymanowie
- Bank Spółdzielczy w Jasionce
- Podkarpacki Bank Spółdzielczy
- Bank Spółdzielczy w Tomaszowie Lubelskim
- Bank Spółdzielczy w Więcborku
- Bank Spółdzielczy w Barcinie
- Bank Spółdzielczy w Tucholi
- Powiślański Bank Spółdzielczy w Kwidzynie
- Warmiński Bank Spółdzielczy z siedzibą w Jonkowie
- Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Łodzi
- Bank Spółdzielczy w Przysusze
- Vistula Bank Spółdzielczy