Kongres Gospodarki Elektronicznej. Polska goni czołówkę, ale mamy jeszcze dużo do nadrobienia

Kongres Gospodarki Elektronicznej. Polska goni czołówkę, ale mamy jeszcze dużo do nadrobienia
Krzysztof Pietraszkiewicz na KGE Fot. Marzena Stokłosa/Copyright CPBiI
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Pod względem wkładu gospodarki elektronicznej do gospodarki całego kraju Polska zajmuje 17. miejsce wśród państw najbardziej rozwiniętych pod tym względem. Znalazła się już więc w tym gronie, ale jest jeszcze dużo do zrobienia, mówił na Kongresie Gospodarki Elektronicznej Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

#KrzysztofPietraszkiewicz, prezes #ZBP: pod względem wkładu gospodarki elektronicznej do gospodarki całego kraju Polska zajmuje 17. miejsce wśród państw najbardziej rozwiniętych #cyfryzacja #internet #firmy #banki #KongresGospodarkiElektronicznej

W Polsce mamy dziś ponad 35 mln rachunków bankowych dostępnych przez internet, zauważył Krzysztof Pietraszkiewicz, otwierając Kongres Gospodarki Elektronicznej.

– 16 mln Polaków korzysta z tego na co dzień. Mamy 2,5 mln rachunków bankowych małych i średnich przedsiębiorstw również dostępnych przez internet, a korzysta ok. 1,45 mln – wyliczał prezes ZBP.

Polscy przedsiębiorcy na szarym końcu

Jak wynika jednak z badań Pekao SA, polscy przedsiębiorcy zajmują jedno z ostatnich miejsc, jeśli chodzi o wykorzystywanie gospodarki elektronicznej.

– To pokazuje, że musimy jeszcze wiele nadrobić – podkreślił Krzysztof Pietraszkiewicz.

Czytaj także: Będzie jeden login do e-usług i system e-doręczeń. To koniec „papierologii” w Polsce?

W wielu obszarach ogromny postęp

Nie da się jednak nie zauważyć, że od czasu pierwszego Kongresu Gospodarki Elektronicznej nastąpił ogromny postęp w tym obszarze, dodał prezes ZBP.

– W warstwie publicznej jest wiele instytucji, które dokonały ogromnego postępu. Można tu wymienić Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, ZUS, urzędy stanu cywilnego, system bankowy, także firmy ubezpieczeniowe. To naprawdę ogromny postęp, który plasuje Polskę w czołówce w niektórych segmentach – mówił Krzysztof Pietraszkiewicz.

Chociażby wśród 20 najbardziej rozwiniętych banków świata znajdują się też instytucje polskie, przypomniał prezes ZBP.

Czytaj także: Trzy polskie banki w europejskiej czołówce cyfrowej rewolucji >>>

Braki w infrastrukturze

Niemniej jednak nadal w Polsce mamy poważne braki w publicznej infrastrukturze informacyjno-telekomunikacyjnej, problem z niskim wykorzystaniem przez przedsiębiorców gospodarki elektronicznej, brak jednego, spójnego systemu identyfikacji elektronicznej, wymieniał Krzysztof Pietraszkiewicz.

– Czasem dostrzegamy słabość koordynacji pomiędzy rządem a samorządami. Tam można uczynić znacznie więcej – zauważył prezes ZBP.

Czytaj także: Polscy przedsiębiorcy nie korzystają z rozwiązań gospodarki elektronicznej >>>

Wysoki poziom bezpieczeństwa

Cieszymy się za to bardzo wysokim poziomem bezpieczeństwa elektronicznego bankowości, dodał Krzysztof Pietraszkiewicz.

– To jest między innymi zasługa od zawsze bardzo dobrej współpracy z Policją i coraz lepszej współpracy z prokuraturą. W tej gospodarce elektronicznej działania muszą być podejmowane natychmiast i cieszy nas, że zmierzamy w tym kierunku – podsumował prezes ZBP.

Czytaj także: KGE: Neuropłatności, biometria, ale i bezpieczeństwo >>>