Konferencja Katedr Finansów 2011

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

110912.konferencja.katedr.finansow.2011.01.250x167W dniach 12-14 września w Kudowie Zdrój odbyła się organizowana cyklicznie przez polskie ośrodki naukowe Konferencja Katedr Finansów. Zaszczyt organizacji konferencji w 2011 roku przypadł Uniwersytetowi Ekonomicznemu we Wrocławiu. Obrady przebiegały pod honorowym patronatem Komitetu Nauk o Finansach PAN oraz JM Rektora Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu - prof. dr hab. Bogusława Fiedora, a uczestniczyło w nich ponad 350 naukowców, praktyków oraz gości specjalnych.

Konferencja była uznanym wydarzeniem w akademickim świecie finansów, tworząc platformę wymiany myśli i doświadczeń oraz integracji nauki i praktyki. Konferencję rozpoczęły dwie sesje plenarne, które odbyły się w Teatrze Zdrojowym mieszczącym się w budynku Szpitala Uzdrowiskowego „Polonia”, poświęcone dzisiejszym wyzwaniom które pojawiają się na globalnych rynkach finansowych i w bankowości oraz ich wpływie na sytuację gospodarczą kraju. Głos zabrali m.in. Pan dr Andrzej Raczko i Pani prof. Małgorzata Zaleska z Narodowego Banku Polskiego, Pan Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes Związku Banków Polskich oraz przedstawiciele biznesu w osobach Pana dr Leszka Czarneckiego z Getin Holding i Pana dr Piotra Tokarczuka, który pełni funkcję dyrektora finansowego w KGHM Polska Miedź SA oraz dr Mariusz Wyżycki, wiceprezes Biura Informacji Kredytowej S.A.

W trakcie dalszych obrad, które odbyły się w hotelu Verde Montana, w ramach pięciu sesji panelowych odbyło się wiele gorących dyskusji. Dotyczyły one na przykład podatku bankowego (sesja Bankowość), rozwoju rynku private equity w kontekście koniunktury gospodarczej, czy oceny efektywności ekonomicznej inwestycji w sektorze energetycznym (sesja Finanse przedsiębiorstw). Emocje wzbudziły referaty na temat aspektów ekologicznych na rynkach finansowych, czy popularne na giełdach w fazie bessy wykupy akcji i ich wpływ na wartość spółek (sesja Rynki finansowe). Obrady w panelu Finanse publiczne zdominowała tematyka kryzysu finansowego i zadłużenia sektora publicznego. Natomiast w sesji Ubezpieczenia ożywione dyskusje dotyczyły przede wszystkim zmian w polskim systemie ubezpieczeń emerytalnych i efektywności systemów kapitałowych oraz wzrostu poziomu szkód w ubezpieczeniach komunikacyjnych i wpływu na gospodarkę finansową ubezpieczycieli.

Na koniec każdego z paneli zaproszeni przedstawiciele praktyki gospodarczej dokonywali podsumowania problemów zawartych w referatach, które ukazały się w 5-cio tomowej publikacji, wskazując swoje oczekiwania wobec przedstawicieli nauki o finansach oraz pokazując ewentualne możliwości do prowadzenia współpracy pomiędzy teoria, a nauką w obszarze finansów.

Na kończącej Konferencję sesji plenarnej Pan prof. dr hab. Krzysztof Jajuga z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu dokonał przeglądu problemów poruszonych przez autorów tomu specjalnego „Problemy wiodące”.

Konferencja nie mogła by się odbyć bez wsparcia sponsorów w tym grupy sponsorów głównych, którymi byli: Biuro Informacji Kredytowej S.A., Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A., Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A., Związek Banków Polskich oraz Fundacja Polska Miedź. Organizacja projektu została dofinansowana również przez Narodowy Bank Polski.

Konferencja została również wsparta przez takie instytucje jak: Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, Dolnośląska Spółka Gazownictwa Sp. z o.o., Marshal Broker Ubezpieczeniowy, Wydawnictwo C.H. Beck oraz Zespół Uzdrowisk Kłodzkich SA, Burmistrz Miasta Kudowa Zdrój. Patronat medialny nad konferencją objęli: TVN CNBC, Radio Wrocław, FORBES, Wiadomości Ubezpieczeniowe oraz portal aleBank.pl.

Wybrane prezentacje można znaleźć na www.kkf2011.ue.wroc.pl.

Galeria zdjęć z wydarzenia: Konferencja Katedr Finansów 2011 – Galeria.

Z. Piepióra, M. Pauka, M. Wąsewicz

Fotografie: M. Dziekan