Konfederacja Lewiatan o polskiej prezydencji w UE

Konfederacja Lewiatan o polskiej prezydencji w UE
Fot. stock.adobe.com / Rawf8
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Polska prezydencja w Radzie UE powinna wspierać kontynuowanie projektu Unii rynków kapitałowych, a także zdecydowanie opowiedzieć się za dążeniem naszego kraju do przyjęcia waluty euro - Konfederacja Lewiatan przedstawia propozycję postulatów na polską prezydencję w Unii Europejskiej, która rozpocznie się 1 stycznia 2025 roku.

„Unia Europejska odgrywa istotną rolę z perspektywy finansowania, handlu czy inwestycji. Projekt Unii Rynków Kapitałowych, o którym dyskutuje się od lat, powinien być więc kontynuowany. Zgodzić należy się przynajmniej częściowo z głosami,  iż powinien mieć on na uwadze, wielość rynków, urzeczywistnienie swobody przepływu kapitału i dotyczyć m.in. harmonizacji zasad, części mało efektywnych formalizmów czy barier dla MŚP” – mówi Adrian Zwoliński, dyrektor departamentu rynku finansowego i prawa korporacyjnego Konfederacji Lewiatan.

„Projekt otwartej bankowości, choć zwiększa konkurencyjność, powinien być monitorowany ze względu na kompleksowość podejścia. Przyjęte regulacje muszą podlegać stałej analizie i obserwacji, co do ewentualnych skutków ubocznych, utrudnień i kierunków rozwoju” – dodaje.

W kwestii obecności naszego kraju w strefie euro stwierdza: „Opowiadamy się za dążeniem Polski do przyjęcia euro ze względu na pozytywną ocenę bilansu takiego rozwiązania. Wspólna waluta europejska może mieć pozytywny wpływ na konkurencyjność międzynarodową naszego kraju, a co za tym idzie rozwój gospodarczy”.

Postulaty Lewiatana dotyczące sektora finansowego i prawa korporacyjnego

• Rozwój Unii Rynków Kapitałowych.

• Dążenie do przyjęcia przez Polskę waluty euro.

• Bieżąca analiza funkcjonowania regulacji z zakresu otwartej bankowości oraz adresowanie problemów i szans z nią związanych.

• Wsparcie dla proponowanego przez UE Wielostronnego Trybunału Inwestycyjnego, tak aby zachował on elementy arbitrażu inwestycyjnego sprzyjające szybkości postępowania i zawierał nowy kompromis pomiędzy transparentnością postępowania, a tajemnicą handlową.

Źródło: Konfederacja Lewiatan